Su-57 nedir? Su-57 uçaklarının özellikleri nelerdir? İşte detaylar...

Su-57 nedir? Su-57 uçaklarının özellikleri nelerdir? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'da. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Maks-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı'nın açılışını birlikte yaptı. İki lider daha sonra Su-57 tipi Rus savaş uçağında da incelemelerde bulundu. Peki, Amerikan F-35 uçaklarına rakip olarak gösterilen Su-57’nin teknik özellikleri ve yetenekleri neler? İşte Su-57 tipi uçakların özellikleri... 

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri için 5. nesil savaş uçağı olarak geliştirilen Su-57, uçuş menzili, hız ve manevra kabiliyeti konusunda F-35'ten üstünlükler taşırken, F-35 de gizlilik avantajına sahip bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'da. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, Maks-2019 Uluslararası Havacılık Fuarı'nın açılışını birlikte yaptı. İki lider daha sonra SU-57 tipi Rus savaş uçağında da incelemelerde bulundu. Peki, Su-57 nedir? İşte Su-57 uçaklarının özellikleri...


SU 57’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ


"Bilgi sentezi" kavramına göre tasarlanan F-35, alanların dinamik bir resmini yaratıyor ve bunu dost birimlere gerçek zamanlı iletiyor. F-35 ayrıca diğer uçakların düşman hava sahasındaki hareketlerini koordine edebiliyor.


Su-57 ise daha farklı bir amaç doğrultusunda önemli hava hedeflerini tehdit eden unsurlara karşı hava üstünlüğünü sağlamaya odaklanıyor. Bu yaklaşımın bir parçası olarak Su-57'nin F-35 gibi gizlilik özelliklerinin bazılarına ihtiyacı bulunmuyor. Rus hava savaşı doktrini, kendi görünmez uçaklarını uçurmaktan ziyade, havadaki görünmez uçakların karşılanmasına dayanıyor.


Su-57'nin takviyesiz süpersonik uçuş, kısa mesafeli kalkış ve iniş, radarlara görünmezlik (hayalet) teknolojileri, kapalı bölmelerde silah sistemleri, süper manevra kabiliyeti gibi özellikleri bulunuyor.


Rusya'nın 5. nesil savaş uçağı saatte 2 bin 600 kilometre azami hıza sahip bulunuyor.


Su-57, 5,8 saat uçabiliyor.


Su-57, 10 bin kilogram azami muharebe yükü taşıyabiliyor.


35 bin 480 kilogram azami kalkış ağırlığına ulaşıyor.


Yaklaşık 11 bin 100 kilogram iç yakıt rezervi bulunuyor.F 35’İN ÖZELLİKLERİ


F-35 kısa mesafeli kalkış ve iniş, dikey kalkış ve iniş, radarlara görünmezlik (hayalet) teknolojileri ve kapalı bölmelerde silah sistemleriyle görev yapıyor.


F-35 saatte bin 931 kilometre azami hıza sahip bulunuyor.


F-35'te 2 saat 36 dakika uçabiliyor.


F-35, 8 bin 160 kilogram azami muharebe yükü taşıyabiliyor.


31 bin 751 kilogram azami kalkış ağırlığına ulaşıyor.


Yaklaşık 8 bin 900 kilogram iç yakıt rezerviyle görev yapabiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS