Süleyman Soylu Mersin ve Adana'daki saldırılar için konuştu

Süleyman Soylu Mersin ve Adana'daki saldırılar için konuştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP'nin Adana ve Mersin'deki bürolarına yönelik saldırılar ile ilgili olarak HDP Adana Milletvekili adayı Meral Danış Beştaş'ın kendisine yönelik 'HDP'yi hedefe gösteriyor" sözlerine cevap verdi. "Kimse kusura bakmasın, hem tehdit edecekler, baskı kuracaklar hem de bizim sessiz kalmamızı bekleyecekler" diyen Soylu, "Biz buna sessiz kalmayız, demokrasinin ve hukukun elverdiği ölçülerde biz buradaki sesimizi, değerlendirmelerimizi ortaya koyarız. İlgili kişinin açıklamalarını değerlendirmeye bile almaya gerek görmüyorum" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP binalarındaki patlamaların seçimin provokasyonuna yönelik girişimler olduğunu, bu durumun kabul edilemeyeceğini belirtti. Soylu, böyle bir girişimin faillerinin kısa sürede bulunmasının demokrasinin işlevselliği açısından öneminin altını çizdi.


Soylu, HDP binalarındaki patlamalara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.


Soylu, birilerinin seçimin güzergahını değiştirmek istediğini söyleyerek, "Birileri seçimin güzergahını seçimin başından itibaren demokrasiden, milli iradeden ve halkın kendi özgür iradesini kullanmaktan alıp bir baskının ve provokasyonun içerisine sokmak istiyor" ifadesini kullandı.


Mersin ve Adana HDP binasında patlama


Bunu kabul etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Soylu, "Bugün adana ve mersin'de yaşanan aslında seçimin provokasyonuna yönelik girişimlerdir. Bunu kimsenin kabul etmesi mümkün değildir ve bunu kim planlamışsa kim gerçekleştirmişse elbetteki faillerin en kısa sürede bulunması demokrasinin işlevselliği açısından önemlidir" diye konuştu.


Kılıçdaroğlu HDP'ye saldırılar için ne dedi?


HDP'den patlamalarla ilgili ilk açıklama


Soylu, seçim sürecinin başından itibaren buna benzer provokasyonları tahmin ettiklerini ve beklediklerini dile getirerek, "Meseleyi bir şekilde gerginleştirmek ve bu gerginlik üzerinden de oy mecrasının farklılaştırılmasını ve provokasyonun oluşturulmasını sağlamak, Türkiye'nin huzurunu ve sükununu bozmak birilerinin temel amacı olabilir. Bunu bizde işin başından itibaren olabilecek riskler arasında görüyorduk" değerlendirmesinde bulundu.


Meral Danış Beştaş CNN Türk'e konuştu -


Meral Danış Beştaş'ın sözleri


Soylu, HDP'nin Adana Milletvekili adayı Meral Danış Beştaş'ın, patlamaların ardından kendisini HDP'yi hedef göstermekle suçladığının hatırlatılması üzerine, "Kimse kusura bakmasın, hem tehdit edecekler, baskı kuracaklar hem de bizim sessiz kalmamızı bekleyecekler. Biz buna sessiz kalmayız, demokrasinin ve hukukun elverdiği ölçülerde biz buradaki sesimizi, değerlendirmelerimizi ortaya koyarız. İlgili kişinin açıklamalarını değerlendirmeye bile almaya gerek görmüyorum" dedi.


Soylu, paralel yapılanmanın özellikle birkaç günden beri nasıl bir provokatif yapı olduğunun net bir şekilde görüldüğünü belirterek, "Birisi eğer bu meselelerin gerginleştirilmesinin, hedef gösterilmesinin kimler tarafından yapıldığını arıyorsa bakacağı mecra çok açık ve net" diye konuştu.


Bahçeli: HDP olayın faillerini MHP'liler dışında aramalıdır


"HDP cenahında yalana dayalı bir politika takip edilmektedir"


Soylu, HDP'nin yalana dayalı bir politika izlediğini ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın şahsına yönelik seçime hile katmak için ekip kurduğu yönünde iddiaları bulunduğunu anımsatarak, şunları söyledi: "HDP cenahında yalana dayalı bir politika takip edilmektedir. Demirtaş'ın basına yansıyan açıklamalarında benim il il gezdiğim söylenmektedir. Ben Türkiye'de seçim döneminde Karadeniz bölgesinde Rize ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Aydın ve Muğla'nın dışında daha hiçbir yere gitmedim. Bu kadar soyut, mesnetsiz, dayanaksız, ahlaktan yoksun açıklamaları Demirtaş kendisine yakıştırmaktadır. Şunu gördüler, 'Baraj altında kalıyoruz, biz bu seçimi nasıl karıştırabiliriz'. Şu andaki tek emelleri budur. Demokrasiden korkmanın herhangi bir zararı yoktur."


Seçim sürecinde şiddet olaylarının önlenmesi için diğer siyasi partilere de çağrıda bulunan Soylu, "Bizim temel beklentimiz siyasetin ve demokrasinin muhafazasıdır ve bunun provokasyonlara karşı da korunmasıdır. Çünkü siyaset ve demokrasi provokasyonlara ve şiddete karşı kırılgandır. Onun kırılganlığını kullanmak isteyenler, bunu suistimal etmek isteyenler çıkabilir. Bütün siyasi organlar ve bütün partiler bu konuda gerekli hassasiyeti ortaya koymalıdır ve biz sonuna kadar koyuyoruz" ifadelerine yer verdi.


Soylu, Trabzon'un Of ilçesinde esnaf ziyaretlerinde de bulundu.


Süleyman Soylu ne demişti?


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu,30 Nisan 2015'te Trabzon'da Beşikdüzü Belediyesinin araç parkı açılış törenine katılmıştı. Burada açıklama yapan Soylu, şu ifadeleri kullanmıştı: "HDP ve o Selahattin Demirtaş'ın adamları, bizim teşkilatlarımızı tehdit ediyorlar. Eğer şımarıklığın biraz daha devam ederse orayı kafana yıkarız senin. Haddini ve hududunu bil. İnsanların kendi özgür iradesiyle oylarını kullanabileceği bir ortamdan vazgeçme. Biz Türkiye'de herkesin öz anlayışını sandığa yansıtmasını bugüne kadar sağlayabilen bir ülkeyiz. Buna herhangi bir engel gelmesine, hiçbirimiz tahammül edemeyiz. İyi ki AK Parti'deyim. Eğer bu kavganın ve mücadelenin dışında kalsaydım, siyaset yapmasaydım Allah şahittir ki anamın emzirdiği süt bana helal olmazdı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS