Süleyman Soylu: Uyuşturucu satıcısını gördüğünüz anda acımayacaksınız

Süleyman Soylu: Uyuşturucu satıcısını gördüğünüz anda acımayacaksınız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan uyuşturucuyla mücadele için çok önemli bir açıklama geldi. Soylu, "Terör ne ise bizim için uyuşturucu odur. Tüm yetkililerimize açıkça söylüyorum, terörle mücadelede hangi mantığı ortaya koyuyorsak, uyuşturucu satıcısını gördüğünüz anda acımayacaksınız" dedi.

Soylu, bir otelde düzenlenen 134. Dönem Kaçakçılık İstihbarat Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, toplantının, yurt dışı ve yurt içinde ülkeye yönelik her türlü kaçakçılık faaliyetlerinin değerlendirmesini yapmak, bunlarla mücadelede hedef, taktik ve usullerin tespitine yardımcı olunması konularında ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.


CHP'li Levent Gök, AK Partili vekillerin isimlerini açıkladı


13 yaşındaki kız öğrenciye cinsel istismar anketle ortaya çıktı


21. yüzyılın teknolojik ve medeniyet seviyesinin yeni fırsatlar ve yeni imkanlar sunduğunu ama aynı ölçüde yeni tehditler de sunduğunu belirten Soylu, "Suçu önleme adına yeni̇ cihazlar, yeni yöntemler, yeni̇ teknikler sunan 21. yüzyıl modernizmi aynı zamanda yeni suç türleri, yeni suç aletleri, mücadele edeceğimiz yeni̇ suç sahalarını da bi̇zlere sunmaktadır. Korsanlık, yüzyıllardır dünya üzerinde var olan bir suçtur ama siber korsanlık veya bilgisayar korsanlığı bi̇zlere modern dünyanın karanlık bi̇r armağanıdır. İçki, sigara kaçakçılığını belki çok uzun zamandır biliyorduk ama biyokaçakçılık di̇ye bi̇r şeyle maalesef yeni̇ tanıştık. Şeker, önceleri̇ bu ülkede üreti̇p güzel güzel tükettiğimiz bi̇r üründü ama şimdi yasa dışı yollardan ülkemi̇ze gi̇ren şekerle ilgili çalışmalar, takipler, operasyonlar yapmak durumundayız." diye konuştu.


"Kurt da kuzu da aynı kaynaktan su i̇çi̇yor"


Soylu, suçluları yakalamak için kullanılan teknolojilerin, bi̇lgi kaynaklarının, ellerdeki küçük bi̇r alet vasıtasıyla artık ceplere girdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:


"Aynı kaynaklarla suç işleme potansiyelindeki i̇nsanlar da kullanıyor. Eskiden teröristlerin kamplarda eğitimlerini aldıkları birçok bilgi, bugün maalesef internet dediğimiz mecrada, eği̇ti̇m videolarıyla paylaşılıyor, yani̇ kurt da kuzu da aynı kaynaktan su i̇çi̇yor. Dolayısıyla burada i̇ki̇ seçeneğimiz var, elbette ki bu meseledeki bu kaynakların yani gerek suç işleme kaynaklarının tüketilmesine yönelik adımımızı hep beraber ortaya koyacağız fakat biz devletiz, vatandaşımız bizden hizmet beklemektedir. Çocuklarımızı, nesillerimizi her türlü kötülükten korumakla mükellefi̇z. Dolayısıyla kuzu gibi bekleme lüksümüz maalesef yoktur. Suçlunun bir adım ilerisinde olmak, devletimizin bütün gücünü kullanmak ve bu ülkeyi dört tarafından sarmış şer odaklarına göz açtırmamak, bi̇zleri̇n tek seçeneğidir."


PKK terör örgütünün en önemli finansman kaynaklarından birinin uyuşturucu ticareti olduğunu anımsatan Soylu, şu değerlendirmede bulundu:


"Rakamın, yıllık 1,5 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Türki̇ye üzerinden geçtiği tahmin edilen uyuşturucunun, piyasa değeri yılda yaklaşık 40 milyar liradır, güvenlik birimlerimizin ele geçirdiği uyuşturucunun piyasa değeri ise biraz önce arkadaşlarımız değerlendirmelerinde de ortaya koydular, 4,5-5 milyar lira civarındadır. Türkiye'de toplam sigara tüketiminin yaklaşık yüzde 15'i kaçak sigaradan oluşmaktadır ve burada devleti̇mi̇zi̇n vergi kaybı yıllık 4,5 milyar lira düzeyindedir. Basi̇t şekilde kıyaslayabilelim diye söylemek istiyorum. Ilgaz Tüneli'ni 572 milyon lira proje maliyetiyle gerçekleştirdik. Yine 1 milyar 140 milyon liraya da Ovit tünellerini inşa edi̇yoruz. Kaçakçılıkla ilgili verdiğim örnek rakamların yıllık olduğuna, biraz sonra sunumlarda da izleyeceğiz, si̇zlere veri̇lecek olan diğer kaçakçılık türlerini kapsamadığına da ayrıca dikkatinizi çekmek isterim."


"Sentetik uyuşturucular batıdan geliyor"


Bonzai denilen bir bela ile karşı karşıya olunduğunu belirten Soylu, "Bu Doğu'dan gelmiyor. Sentetik uyuşturucular Batı'dan geliyor. Peki ne tedbir alıyorlar? Hiçbir tedbir almıyorlar. Bizim sırtımızı sıvazlıyorlar. Sıvazladıkları şu, 'evet siz eroini, esrarı iyi yakalıyorsunuz, uyuşturucuyu iyi yakalıyorsunuz.' diyor, bizi sanki bir geçiş ülkesi olarak nitelendirip aslında bizim bir hedef ülke olduğumuz konusunu hiçbir zaman kendi değerlendirmelerinde gündeme getirmiyorlar. Batı'nın bu yaklaşımını ve çifte standardını şiddetle reddediyoruz." ifadelerini kullandı.


"Onlara da aynı bu muameleyi yapacaksınız."


Soylu, katılımcılarla şöyle devam etti: "Terör ne ise bizim için uyuşturucu odur. Bizim inancımızda, değerlerimizde. Tüm yetkililerimize açıkça söylüyorum, terörle mücadelede hangi mantığı ortaya koyuyorsak uyuşturucu satıcısını gördüğünüz anda acımayacaksınız. Çocuklarımıza, okulların etrafında uyuşturucu satmaya çalışanları gördüğünüz anda ona insan muamelesi yapmayacaksınız. Bu kadar basit. Bu kadar net. Bunu tüketeceğiz bu ülkede. Herkesin bu konuda, ailelerin, annelerin babaların talepleri, feryatları var. Çocuklarını okullara gönderiyorlar ve bize emanet ediyorlar. Devlet dediği kuruma emanet ediyorlar. Biz sırtımızı dönemeyiz. Dağa götürülen çocuk teröristlerden ne kadar endişe, ızdırap ve azap duyuyorsak, çocuklarımıza birtakım torbalar içerisinde uyuşturucu satmaya çalışanlar kim varsa tekrar söylüyorum, acımayacaksınız. Teröriste hangi muameleyi yapıyorsanız onlara da aynı bu muameleyi yapacaksınız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS