Süper Loto sonuçları MPİ tarafından belirlendi! Yine devretti

Süper Loto sonuçları MPİ tarafından belirlendi! Yine devretti

Merakla beklenen Süper Loto sonuçları, 6 Nisan Perşembe akşamı Milli Piyango İdaresi'nin noter huzurunda gerçekleştirdiği çekilişin ardından belli oldu. Haftalardır devreden büyük ikramiyenin sahibini bulup bulmayacağı merak ediliyordu. Yapılan çekilişin ardından Süper Loto sonuçlarına göre ikramiye 9. kez devretti. Şimdi vatandaşlar gelecek hafta yapılacak çekilişi beklemeye başladı.

Süper Loto sonuçları 6 Nisan Perşembe akşamı yapılan çekilişle belli oldu. Milli Piyango İdaresi tarafından her hafta perşembe akşamları gerçekleştirilen Süper Loto çekilişi, 493. haftasında devam etti. Son 8 haftada hiç bir vatandaşa büyük ikramiyenin çıkmaması sonucunda sürekli devrederek artan büyük ikramiye 20 milyon TL'yi geçmesi geçti. Süper Loto sonuçları ile kazanılacak ikramiye miktarının bu seviyelere ulaşması, şans oyunları oynayan vatandaşların iştahını kabarttı. Çok sayıda vatandaş bu akşamki çekilişin ardından açıklanacak Süper Loto sonuçları için beklese de, büyük ikramiye bir kez daha devretti.


6 Nisan Süper Loto sonuçları belli oldu!


Süper Loto'nun bu haftaki çekilişinde 6 bilen olmayınca 20 milyon 449 bin 409 lira 97 kuruş haftaya devretti. Kazandıran numaralar 4, 8, 14, 16, 32 ve 49 olurken, bu numaraları doğru tahmin edebilen olmadı. Süper Loto, bu haftayla 9'uncu kez devretmiş oldu.


Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu haftaki çekilişte 5 bilen 117 kişi 10 bin 431 lira 10'ar kuruş, 4 bilen 8 bin 70 kişi 162 lira 70'er kuruş, 3 bilen 158 bin 637 kişi 14 lira 25'er kuruş ikramiye alacak. Çekilişte, 4 milyon 794 bin 4 lira 95 kuruş ikramiye dağıtıldı. Hasılattan KDV olarak 3 milyon 465 bin 570 lira 51 kuruş, Şans Oyunları Vergisi olarak da 1 milyon 936 bin 972 lira 75 kuruş kamuya aktarılacak.


Biletinizi sorgulamak için tıklayın


Süper Loto'da en çok hangi numaralar çıkıyor?


Şans oyunlarında hemen herkes kendi içinden gelen numaralara göre bir kupon hazırlar ancak bu noktada istatistikleri görmezden gelmemek gerekiyor. Öyle ki bazı numaralar diğerlerine göre çekilişlerde daha fazla çıkıyor. Geride kalan 432 haftaya baktığımızda en çok çıkan numaralar; 35, 13, 37, 45, 1, 43, 33, 17, 31 ve 22 oldu. Diğer yandan üçlü kombinasyonlara göre bakıldığında ise 21, 22 ve 54 sayıları toplamda 4 kez, 15, 17 ve 37 sayıları toplamda 4 kez, 4, 28 ve 54 sayıları ise toplamda yine 4 kez bir arada çıktı.


Nasıl oynanır, bilet fiyatı ne kadar?


Milli Piyango İdaresi tarafından gerçekleştirilen Süper Loto çekilişinde şansınızı denemek isterseniz, yetkili bayilerden oynayabilirsiniz. Süper Loto'da bir kuponda 6 adet kolon bulunmaktadır ve her kolonda 54 adet sayı yer almaktadır. Oynamak istediğinizde isterseniz tek bir kolon ya da tüm kolonları oynayabilirsiniz. Tek bir kolon oynayacaksanız, bu kolonda yer alan sayılardan 6 tanesini işaretlemeniz gerekmektedir. Eğer birden fazla kolonla oynayacaksanız, aynı işlemi diğer kolonlarda da tekrarlamanız gerekmektedir. Burada oynadığınız kolon sayısı sizin şansınızı arttıracaktır. Diğer yandan çoklu çekilişi işaretlemeniz halinde aynı kuponu iki, üç ya da dört haftalık oynayabilirsiniz. Yine isterseniz kuponunuzu sen seç yöntemiyle terminale otomatik olarak doldurtabilirsiniz.


Süper Loto'da kolon fiyatı önceleri 1 TL iken, 4 Mart 2016 tarihinde yapılan fiyat düzenlemesinin ardından kolon fiyatı 2 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre kolon başına 2 TL ödemeniz gerekmektedir. Eğer tüm kolonları, yani 6 kolonun tamamını, doldurmanız halinde ödeyeceğiniz toplam tutar 12 TL olacaktır.


İkramiye kazanmak için kaç bilmek gerekiyor?


Süper Loto sonuçları açıklandığında ikramiye kazanmak için bir kolonda yer alan 54 rakam içerisinden seçtiğiniz 6 rakamın en az 3'ünü doğru tahmin etmeniz gerekmektedir. İkramiyeler 3, 4, 5 ve 6 adet numarayı doğru tahmin eden talihliler arasında paylaştırılır. Tutturduğunuz numara sayısı arttıkça kazanacağınız ikramiye tutarı da artacaktır. Buna göre; 6 numaranın tamamını doğru tahmin eden kişi ya da kişiler büyük ikramiyenin sahibi olur.


İkramiyeler nereden alınır?


Süper Loto sonuçlarına göre biletine ikramiye isabet edenler bu ikramiyelerin teminini öncelikle bayiler kanalından gerçekleştirir. Burada 3 veya 4 tutturan talihlilere ödeme bayiler üzerinden yapılır. 5 bilen talihlilere ödeme hem bayiler, hem de Milli Piyango İdaresi tarafından yapılır. Ancak 6 bilen ve büyük ikramiyenin sahibi olan talihlilere ikramiye ödemesi sadece Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.


Bu noktada biletine ikramiye isabet eden vatandaşların dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. İkramiye çıkan biletlerin zaman aşımı bir yıldır. Yani bir yıl sonra biletin geçerliliği yoktur. Bu süreyi geçiren biletlere ikramiye ödemesi yapılmaz. Kabul edilmeyecek olan sahte, üzerinde oynama yapılmış, zarar görmüş, zaman aşımına uğramış veya iptal edilmiş biletler için ödeme yapılmaz. Bir bilete ödeme yapılabilmesi için, mutlaka çekilen sayılar, barkot, bilet güvenlik numarası ve ayrıca arka yüzündeki bilet no’sunun net okunacak kadar iyi durumda olması gerekir. 18 yaşından küçükler Süper Loto 6/54 oynayamazlar. İkramiye çıkan biletlerine ödeme yapılmasını isteyemezler. 18 yaşından küçüklere Süper Loto 6/54 oynatmak suçtur.


Vatandaşların şans oyunlarında biletlerini iyi muhafaza etmeleri gerekir. Bu nedenle işaretlediğiniz sayıların terminal tarafından bilete doğru şekilde basıldığını gözle kontrol edin. Bileti katlamayın, buruşturmayın ve asla yırtmayın. Yırtılmış biletler tamamen geçersiz sayılacaktır. Biletinizi başkasına vermeyin ve çekiliş sonuçları açıklanana kadar her biletin kazanan bilet değerinde olduğunu unutmayın.


İkramiyelerde kesinti yapılıyor mu?


İster Süper Loto olsun, ister Milli Piyango İdaresi tarafından gerçekleştirilen diğer çekiliş sonuçlarında olsun, kazanılan ikramiyelerden hiçbir vergi, resim ve harca tabi olmadığından, herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.


Yırtılan biletler konusunda ne yapılır?


Milli Piyango oyununda ikramiye isabet eden numaraları üzerinden yırtılmış veya kopmuş olup, parçaları mevcut olan biletlerin ikramiyesi ancak, İdare veya satış merkezleri tarafından yapılacak inceleme sonucunda ödenebilir. Bu şekildeki biletlerden bayi ödeme yetkisindeki ikramiyeler satış merkezi yöneticisinin kararı, daha büyük ikramiyeler ise İdare merkezi onayı ile ödenir. Hemen-Kazan oyununda ikramiyeleri gösteren kısımdan ya da başka yerinden yırtılmış ikramiyeli biletlerin satış şubelerimize ibrazı halinde, peşin ödenen ikramiyelerin üzerindeki iki adet ikramiyenin ödenip ödenmeyeceğine, yapılacak inceleme ve araştırma sonucuna göre satış şubelerimizce, bunun üstündeki ikramiyelerde ise ödeme yapılıp yapılmayacağına, yapılacak inceleme ve araştırmaya göre Genel Müdürlükçe karar verilir. Talihliler tarafından doğrudan Genel Müdürlüğe gönderilen diğer biletlerde de Genel Müdürlükçe karar verilir. Sayısal oyunlarının biletlerinde ise yırtık bilete ikramiye ödenmez. Ancak çekilişin yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl ikramiye ödenme süresi içinde ikramiye isabet eden numaralara veya barkod ve bilet güvenlik numarası üzerinden yırtılmış veya kopmuş olan biletlere ikramiye ödenebilmesine, bu biletlerin hamili tarafından ibrazını müteakiben yapılacak veya yaptırılacak inceleme ve araştırmadan sonra Milli Piyango İdaresince karar verilir.


Bilet üzerinin imzalanmasının hukuki bağlayıcılığı var mıdır?


Milli Piyango İdaresinin gerçekleştirdiği şans oyunlarının hepsinde geçerli olmak üzere; Resmi belge sayılan biletlerin arkasına, isim, soyad yazılarak imzalanması tavsiye olunur. Bu bir güvenlik önlemidir ve hukuki bağlayıcılığı vardır. Şanslı katılımcılar özüllerini almak üzere Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'ne yada herhangi bir şubesine başvurduklarında biletleri sahiplenmeleri ve kendilerinin olduğunu ispat etmeleri için, biletlerinin arkasına isim, soyad yazarak imzalamaları istenir. Biletler haricinde sayısal oyunlarda kullanılan kuponlar ise sadece bir oyun oynama aracıdır.

Bilet ortaklığı mümkün müdür?


Bilet ortaklığı mümkündür. Bununla ilgili olarak, Yargıtay 4.Hukuk Dairesinin 1989/11034E., 990/6200 K. ve 10.04.1990 tarihli kararlarında belirtildiği üzere “Bilet ortaklığı, Piyango bileti üzerindeki imzanın, ortaklığa delalet etmesini ifade eder.” Milli Piyango yetkilileri bilet üzerinde imzası olan kişi gelmedikçe ikramiyenin ödenmediğini de belirtmektedirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS