Sur'dan 14 kişi daha güvenli bölgeye alındı

Sur'dan 14 kişi daha güvenli bölgeye alındı

Diyarbakır Valiliği'nden, Sur ilçesindeki oluşturulan güvenlik koridorundan 1'i çocuk, 2'si kadın toplam 14 kişinin güvenli bölgeye alındığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde var olduğu iddia edilen sivillerin tahliye edilebilmesi için daha önce 17 Şubat'tan itibaren 6 kez operasyonlara ara verilerek güvenlik koridoru oluşturulduğu belirtildi.


Bu koridorlara ek olarak söz konusu bölgede kadın ve çocukların olduğuna dair ihbarların valiliğe ulaştığına işaret edilen açıklamada, "Bunun üzerine Sur'da 16.00 ile 17.15 saatleri arasında yeniden oluşturulan güvenlik koridorundan 1'i çocuk, 2'si kadın toplam 14 kişi güvenli bölgeye alınmıştır" ifadesine yer verildi.


Açıklamada, sabah saatlerinde aynı bölgede bir askerin şehit olduğu anımsatılarak, şunlar kaydedildi: "Aynı bölgede şehit verilmesine rağmen çocukların ve kadınların olduğunun iddia edilmesi üzerine operasyonlara ara verilerek iyi niyetle yeniden güvenlik koridoru oluşturulmuştur. Operasyon bölgesinde olabilecek siviller için belirli aralıklarla güvenlik güçlerine ulaşılması, bölgedeki bölücü terör örgütü mensuplarının teslim olmaları için anonslara devam edilmektedir. Güvenlik güçlerimize ulaşan vatandaş olması durumunda güvenli bölgeye tahliye edilecektir. Teslim olan bölücü terör örgütü mensubu olması durumunda da ilgililer adli
makamlara teslim edilecektir. Valiliğimizin işbirliği ve diyalog konusundaki iyi niyet ve çabasını bir kez daha kamuoyunun takdirlerine sunarız."


Diyarbakır'da terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonların sürdüğü Sur ilçesinde güvenlik güçlerince yapılan anonslar doğrultusunda operasyona ara verilen süreç içerisinde 19 Şubat'tan bu yana 1'i 4 aylık bebek, 15'i çocuk, 3'ü yaralı toplam 49 kişi tahliye edilmiş, 3 terörist teslim olmuş, 1 kişinin de cesedi çıkarılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS