Suriyeli 8 çocuğa tecavüz eden temizlikçinin 289 yıl hapsi istendi

Suriyeli 8 çocuğa tecavüz eden temizlikçinin 289 yıl hapsi istendi

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki çadır kentte barınan Suriyeli çocuklara tacizde bulunan kamp görevlisi Erdal E.'nin 289 yıla kadar hapsi istendi. Soruşturma kapsamında ifade veren çocuklardan 8'i Erdal E.'nin kendilerine 1.5 ile 5 lira arasında para vererek ilişkiye zorladığını ve tacizde bulunduğunu anlattı.

Nizip'te 5 bin 100 Suriyeli sığınmacının kaldığı ve geçen 23 Nisan'da Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bakanların ziyaret ettiği Nizip konteyner kentinin yanında bulunan, 10 bin 800 sığınmacının barındığı Türk ve yabancı bakanlar ile ünlü isimlerin sıkça ziyaret ettiği çadır kentte, geçen yıl Eylül ayında küçük çocukların taciz edildiği iddia edildi.

4 Eylül 2015 günü şikayetler üzerine jandarma, kampta hizmet veren şirket elemanı olarak çalışan ve tuvalet temizliğinden sorumlu olan Erdal E.'yi gözaltına aldı.

8 çocuk şikayetçi oldu

Başlatılan soruşturma kapsamında Suriyeli çocukların da bilgisine başvuruldu. Jandarmanın ulaştığı taciz mağduru 8 çocuk, son 3 aylık süreçte Erdal E.'nin kendilerine para vererek cinsel ilişkiye zorladığınıve  temizliğini yaptığı tuvaletlerde cinsel tacizde bulunduğunu anlattı.

Taciz mağduru Suriyeli çocuklardan A.D., M.H., H.İ., M.İ., R.F., A.E.A., H.B., İ.İ., yaşadıklarını anlattı. Erdal E'nin diğer çocuklar gibi para vererek ilişkiye zorladığı ve taciz ettiği çocuklardan H.İ.'nin kaçarak babasına haber vermesiyle jandarmaya şikayette bulunulduğu soruşturma dosyasına yansıdı. Mağdur çocuklar Erdal E.'nin kampta başka çocuklara da tacizde bulunduğunu ifade ettiler.

Erdal E. :"Sadece bir çocuğu taciz ettim"

Kampta cinsel tacize uğrayanlardan 8 çocuğun şikayetçi olduğu olayın ardından gözaltına alınan Erdal E., jandarma sorgusunda mağduru çocuklardan sadece 3'ünü tanıdığını söyledi. Erdal E., bu çocuklardan da sadece İ.İ.'yi taciz ettiğini kabul ederek, çocuğun kendisine ilişki teklifinde bulunuduğunu öne sürdü.

Erdal E., sorgulamasının ardından 5 Eylül günü Nizip adliyesine sevk edildi ve Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu.

İddianamede 289 yıl hapsi istendi

Erdal E.'nin tutuklanmasının ardından savcılık tarafından iddianame hazırlandı. Çocukların sağlık kontrollerinde tecavüz bulgusuna rastlanmamasına rağmen mağdur çocukların ifadelerinin birbirini desteklediğine dikkat çekilen iddianamede, hem çocuklar, hem de ailelerin Erdal E. ile husumetlerinin bulunmadığı için yalan söylemeyi gerektirir durum olmadığına yer verildi. İddianamede, şüphelinin temizlik yaptığı tuvalet çevresinde kısıtlı alanda yaşama mecburiyetinde olan çocukların bulunduğu ortamın sağladığı kolaylıktan istifade ederek isnat edilen taciz suçlarını işlediği kaydedildi.

Savcılık iddianamesinde şüpheli Erdal E.'nin, "insanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunda bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı çocuğun cinsel istismarı, çocuğun cinsel istismarının sarkıntılık düzeyinde kalması, bir kişiyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalak suretiyle hürriyetinden yoksun bırakmak" suçlarından toplam 289 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması talep edildi.

Duruşmada tacizi inkar etti, beraatini istedi

Nizip Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Erdal E.'nin yargılanmasına başlandı. Daha önce jandarma ve savcılık aşamasında bir çocuğu taciz ettiğini kabul eden Erdal E., dün yapılan duruşmada ise suçlamaları reddetti. Erdal E. daha önceki ifadesini baskı altında verdiğini öne sürerek beraatını istedi. Mahkeme heyeti ise Erdal E.'nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Gaziantep Barosu müdahillik talebinde bulunacak

Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi Kurulu Başkanı avukat Deniz Kütük Duran da taciz olayının ardından komisyon olarak toplantı yapacaklarını söyledi. Avukat Duran, olayın takipçisi olduklarını belirterek, "Şu anda dosyayı inceleyemediğimiz için net olarak bir şey söyleyemiyoruz. Ancak, çocukların maruz kaldığı bu davaya müdahil olmak için mahkemeye başvuruda bulunacağız. Bu konunun mutlaka takipçisi olacağız" dedi.

AFAD: "Tekrarını önleyecek tedbirler alındı"

Nizip'teki çadır kentte meydana gelen taciz olayı ile ilgili AFAD yazılı açıklama yaptı. İhbar üzerine yakalanan şüphelinin tutuklandığı ve tekrarını önleyecek tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Gaziantep Nizip Geçici Barınma Merkezi'nde yaşanan adli bir olaya atfedilen bazı detaylar, bugün bazı medya organlarında yer bulmuştur. Haberde ismi geçen E.E., Nizip Kaymakamlığı uhdesinde hizmet alımı yöntemiyle temizlik personeli olarak istihdam edilmiştir. Şahsın işe alındığı tarihte sabıka kaydı bulunmamaktadır. Şahıs, 2015 yılında alınan bir ihbar neticesinde yakalanarak çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştır. Başbakanlık AFAD, konuyla ilgili bilgilerin alındığı ilk günden beri süreci yakından takip etmiş, idari tedbirleri almıştır. Aynı şekilde, AFAD olayın tekrarını önleyecek önlemleri almıştır. Olaydan etkilenenlere yönelik psikolojik destek hizmeti ilk andan itibaren verilmeye başlanmıştır. 3 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkemiz, AFAD koordinasyonunda gerçekleştirdiği çalışmalar ile Birleşmiş Milletler dahil uluslararası otoritelerin takdirini kazanmıştır. 2015 yılında yargıya taşınan ve gerekli tüm idari tedbirlerin uygulandığı bir olayın aylar sonra konuya ilişkin iddia ve bilgilerin çarpıtılarak gündeme getirilmesini iyi niyetle bağdaştıramıyor, hadisenin tüm boyutlarıyla tarafımızdan takip edildiğini, gerekli adımları attığımızı ve atacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

CHP heyet gönderiyor

Bu arada CHP'nin Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu yarın çocukların tacize uğradığı Nizip çadır kentinde inceleme yapacak. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ve Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel’den oluşan heyetin kamp yetkilileri ve sığınmacılarla görüşeceği, ardından basın toplantısı düzenleyeceği kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS