Suriyeli çocuğu darp eden esnaf konuştu

Suriyeli çocuğu darp eden esnaf konuştu

İzmir’de, ekmek parası için mendil satan Suriyeli çocuğu darp ettiği iddia edilen esnaf, o an başka biriyle kavga eden Suriyeli çocuğu korumak için kavgaya müdahil olduklarını ve olayın yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

Suriyeli çocuğu darp ettikleri iddia edilen esnaf darp iddiasının yalan olduğunu savundu. Olayın gerçekleştiği Basmane meydanında bulunan ve Suriyeli çocuğu mekanından uzaklaştırmaya çalışan esnaf Adnan Pekiyi, Suriyeli çocuğu korumak isterken suçlandıklarını iddia etti.

“Buradan gidin dedik”

Olaya karışan Suriyeli çocukları mekanından müşterilerin rahatsız olmaması amacıyla güzel bir dille uyardığını belirten işletmeci Adnan Pekiyi, olay anını şöyle anlattı:

“Bayramın ikinci günü mendil satan bir çocuk yine küçük bir kızla kavga ediyorlardı. Biz de onlara mekanın önünde müşteriyi rahatsız etmemeleri amacıyla uzaklaşmalarını söyledik, ‘buradan gidin’ dedik. Uzaklaşıp 10 metre ileride yine kavga etmeye başladılar ve biz de ayırmaya gittik. Hatta bunlar birbirlerine sandalye fırlatırken benim koluma geldi. Ardından yabancı uyruklu üç kişi olayı biz yapıyoruz zannettiler ve bizimle kavga etmeye geldiler. Sonra bir tartışma oldu çocuk yere düşmüş, burunu az bir şey kanamış. Olay buydu, başka bir olay yok.”

“Suriyeli o çocuğa hep su ve yemek veriyoruz”

Müşterisinin çoğunun Suriyeli olduğunu ve onlardan para kazandığına dikkat çeken Pekiyi, “Bizim onlarla bir problemimiz yok, o çocukta buradan geçiyor su veriyoruz, yemek veriyoruz, her şey veriyorduk o çocuğa. İnanır mısınız günde 100 kere tuvalete giriyorlar, peçeteden tutun yemeğe kadar Suriyelilere her şey veriyoruz. Benim müşterimin yüzde 99’u Suriyelidir. Onlar olmasa benim işim burada zor. Kimseyle alacak verecek meselemiz yok. Ufak bir yanlış anlaşılmadan dolayı biz rahatsız olduk. 12 yıldır esnafız, gelen giden bize bakıyor ‘yok çocuğu dövmüşler’ diye. Bizi etiketlemişler” dedi.

“İnsanlık yapıp kendileri ayırmaya çalışmıştır”

Adnan Pekiyi’nin Avukatı Halil İbrahim Uslusoy da hukuki sürecin başladığını ancak müvekkilinin insanlık yapmak adına Suriyeli çocuklara müdahale ettiğini ifade etti. Müvekkilinin Suriyelilere her zaman destek olduğunu anlatan Uslusoy, şöyle konuştu: “Müvekkilimizin söylediği gibi bayramın ikinci günü tanımadığımız Suriyeli şahıslar mekanın önünde kendi aralarında tartışırken müşterinin rahatsız olmaması için uyarmış ve biraz daha ileriye göndermiştir. Akabinde az ilerideki çay ocağı önünde aralarındaki tartışma ciddi anlamda kavgaya dönüşmüş ve ayırmak için kendileri müdahil olmuşlardır. İddia edildiği gibi sandalye fırlatmak söz konusu değildir. Aksine vekilim sandalyelerin hedefi olmuştur. Onun dışında kendisinin de beyan ettiği gibi burada Suriyelilerle iş yapmaktadır. Gerek maddi anlamda gerek manevi anlamda kendisi destekçi olmaktadır. Asılsız haberlerden dolayı müvekkilim şu an zarar görmektedir. Bununla ilgili hukuki süreci başlatacağız.”

“Kesinlikle şiddet ya da darp yoktur”

Müvekkilinin o anların görüntülenmesi üzerine zarar gördüğünü ve çok üzgün olduğunu anlatan Uslusoy, sözlerine şöyle devam etti: “Aralarındaki tartışmayı bilemiyoruz zaten Türkçe bilen kişiler değil. Müvekkilim sadece müşteri rahatsız olmasın diye buradan uzaklaştırmıştır. Kesinlikle şiddet ya da bir darp yoktur. Sonra kendi aralarındaki tartışma büyüyerek kendilerine zarar vermişlerdir. Yine etraftaki esnaf zarar görmesin diye insanlık yapıp kendileri ayırmaya çalışmışladır. Ancaki olay tanımadığımız üçüncü kişiler tarafından kameraya alınmış ve kötü niyetli maksatlı bir şekilde kullanılmıştır. Hukuki anlamda süreç başlamış bulunmaktadır.”

DÖRT KEZ İŞLEM YAPILMIŞ 

İzmir Valisi Mustafa Toprak, esnaf tarafından dövüldüğü iddia edilen 14 yaşındaki Ahmet E.'nin sokaklarda yanında refakatçısı olmadan dolaşırken üç kez polis tarafından bulunup, ailesine teslim edildiğini, bir kez de dilencilik yaptığı için hakkında işlem yapıldığını açıkladı.

Suriyeli çocuğun dilencilik yaparken alındığında, Yetiştirme Yurdu'na yerleştirildiğini belirten Vali Toprak, daha sonra ailesinin isteği üzerine, yine aileye verildiğini bildirdi. Vali Toprak, basın mensuplarının dayak yiyen Suriyeli çocuğun dilencilik yaptığı gerekçesiyle mi dövüldüğünü sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Dilencilik yapıyorsa da ona yaklaşma modelinin, tarzının bu olmadığını ifade etmek istiyorum. Devletimizin koymuş olduğu kurallar, tebliğler, genelgeler çerçevesinde dilencilik yapanları zabıta, emniyet görevlileri toparlıyorlar. Onlara ve ailelerine bir daha bunu yapmamaları gerektiğini söylüyorlar. Uyarının mükerrer olması halinde geri gönderme merkezlerine gönderiyorlar. Yanlış bir fiili kabul etmek İzmir halkı adına bu yanlış görüntünün var edilmesini kabul etmek mümkün değil."

Tercüman ve uzman nezaretinde ifade veren Ahmet E.'nin yetiştirme yurduna mı, ailesine mi teslim edileceğine Cumhuriyet Savcısı'nın kararıyla belli olacağı kaydedildi.

BARO'DAN SUÇ DUYURUSU

İzmir Barosu'nun da olayla ilgili suç duyurusunda bulunduğu açıklandı. Baro Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"İnsani koşullardan yoksun bir şekilde yaşam mücadelesi veren ve her türlü istismara açık durumda yaşayan Suriyeli mülteciler ve özellikle çocuklar unutulmamalıdır ki hayatta kalma umuduyla ülkemize sığınan ve yasalar gereği eşit bireylerdir. Basında yer alan habere konu mağdur Suriyeli çocukla ilgili olarak suç ihbarında bulunan İzmir Barosu Başkanlığı sorunun tarafı olan tüm kurum ve kuruluşları görevlerinin gereğini yerine getirmeye çağırarak mağduriyetlerin önlenmesi ve benzer olayların yaşanmaması için var gücüyle çaba harcamaktadır. Suriye'deki gelişmeler Türkiye'ye mülteci akışının artarak süreceğini göstermektedir. Bu nedenle Türkiye'nin bu duruma uygun insani mekanizmaları acilen oluşturması gerekmektedir. Bu amaçla; özellikle kamplar dışında yaşayan Suriyeli mültecilerin bulunduğu illerde valilikler bünyesinde oluşturulan kayıt masalarında, demografik veriler ve temel ihtiyaçlarının tespitleri yapılarak tüm Suriyeli sığınmacılara sağlık hizmetleri, eğitim hizmeti, sosyal desteklerden yararlanma ve mülteci hukuku açısından hakları konusunda bilgilendirme yapılmalı, çocukların sokakta para toplaması ve çalıştırılmasının önüne geçmek için eğitim hakkı, sığınma hakkı, sağlık hakkı, her türlü kötü muameleden korunma hakkı güvence altına alınmalıdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS