Suriyeli çocuklar günde 25 lira uğruna mendil satıyor

Suriyeli çocuklar günde 25 lira uğruna mendil satıyor

Suriyeli küçük bir kız çocuğunun yol kenarında trafik ışıklarının önünde uyurken çekilmiş fotoğrafı tüm görenlerin yüreğini dağladı. O çocuğun fotoğrafıyla birlikte hiç unutulmayan Suriyeli çocukların dramı bir kez daha gündeme geldi. Tüm gün çalışıp mendil satıyor, kazandıkları 20-25 lirayla ailelerine bakıyorlar. O çocuklar ve aileleri CNN TÜRK'e konuştu.

Üç gün önce sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf, vicdanları sızlattı. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Şükrü Hatun, Ayvansaray'da trafikte ilerlerken yol kenarında uyuyakalan küçük bir kız çocuğu görmüş ve fotoğrafını Twitter'dan paylaşmıştı. Olay sosyal medyada büyüdü, hatta Aile Bakanlığı duruma el koydu. 
Ne yazık ki bu çocuk, binlerce çocuktan sadece biri. Onlar gibi yol kenarında ya da başka olumsuz koşullarda çalışarak hayatını kazanmaya çalışan pek çok çocuk var. CNN TÜRK'ten Fulya Öztürk, o çocuklarla konuştu.


"Yarı aç yarı tok yaşıyoruz''


Her gün Balat'da oturdukları evden sabahın ilk ışıklarıyla çıkıp Ayvansaray'a yol kenarına mendil satmaya giden Mahruz ve Halil, günde 20-25 lira kazandıklarını söylüyorlar. Çocuklardan Mahruz'un babası Favvaz Şıyk, hastalığından dolayı çalışamadığını, 9 haneli evin geçimini çocukların sağladığını aktarıyor. Baba Şıyk, ''Suriye'den 2 yıl önce geldik, ben çalışamıyorum, çocuklarımı mecburen çalıştırıyorum. Bir sürü eksiğimiz var, yarı aç yarı tok yaşıyoruz'' dedi.


Aynı apartmanın hemen 2. katında Halil ve ailesi kalıyor. Baba Ali Ahmed El Osman 5 çocuğunun da mendil sattığını vurguladı:


''Halep'ten 1 yıl önce geldik. 1 odalı bu eve 700 lira para veriyoruz. Çocuklarım çalışmazsa kirayı ödeyemeyiz. Ben de ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Korkuyorum, çocuklarım hep sokakta ama hayat bizi buraya getirdi'' dedi. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS