Suriyeli çocuklar için 10 okul yapılacak

Suriyeli çocuklar için 10 okul yapılacak

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde Suriyeliler'in "Geçici Eğitim Merkezi" adı altında eğitim gördüğü 32 okula ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı, AFAD ve Reyhanlı Belediyesi'nin işbirliğinde 10 okul daha yapılacak. Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Şanverdi, okulların yerlerinin belediye tarafından tahsis edileceğini söyledi.

Yaklaşık 65 bin Suriyeli'nin yaşadığı Reyhanlı'da bunların 41 binini okul çağındaki çocuklar oluşturuyor. Çocuklarının eğitimlerinden geri kalmaması için çaba harcayan Suriyeliler, 63 okulda 25 bin 400 Türk öğrencinin eğitim gördüğü kentte bugüne kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izniyle 32 okul açtı. Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, kentte hala eğitime muhtaç çocuklar olduğunu ve bunların eğitimi için yeni okullar yapılacağını söyledi. Bu okulların yine geçici eğitim merkezi olarak faaliyette olacağını ifade eden Şanverdi, şöyle konuştu:
"İlçe merkezinde 9, Tayfur Sökmen Mahallesi'nde de 1 olmak üzere 10 geçici eğitim merkezi yapılacak. Bunların yerleri belediyemiz tarafından tahsis edilecek. Okulların tamamı prefabrik olacak."


"Kısa sürede yerleri tahsis edilecek"


Kentte 41 bine yakın okul çağında Suriyeli çocuk olduğunu ve bunların sadece 13 bininin eğitim gördüğünü belirten Şanverdi, şunları söyledi:
"28 bine yakın öğrenci henüz eğitim öğretim göremiyor. Tamamının eğitim öğretim görmesini, topluma yararlı olmalarını sağlamak amacıyla böyle bir çalışmaya girildi. Belediye olarak en kısa sürede yerleri belirleyerek gerekli tahsis işlemi yapılacak ve inşaatına başlanılacak. Bu 10 okuldan 1'inin inşaatına başlanmış olup, 24 derslikli olarak inşa edilecektir. Diğer 9 okul kaç derslik olacağı, yapılacak bölgedeki arazinin genişliği ve eğitim çağındaki Suriyelilerin sayısının tespiti sonucu belirlenecek."Kilim üzerinde eğitim görüyorlar


Yardımseverlerin destekleriyle kiralanan binalarda hizmet veren okulların sonuncusunda öğrenciler kilim üzerinde eğitim görüyor. El İzze Geçici Eğitim Merkezi Müdürü Menhen Ramazan, okulun 6 derslikli olduğunu ve 200 öğrenciye Suriyeli 8 öğretmen tarafından eğitim verildiğini söyledi. Türkçe, Arapça ve İngilizce derslerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatına göre diğer dersleri de gören çocukların sıra, masa ve kırtasiyeden yoksun olduğunu belirten Ramazan, "Biz çocuklarımızın eğitim görmeleri için fedakarlık yapıyoruz. Ancak imkansızlıklar nedeniyle masa, sıra ve kırtasiye alamıyoruz. Yerde serili kilim üzerinde eğitim veriyoruz. Ayrıca, temin ettiğimiz elektrikli sobalarla da onları ısıtmaya çalışıyoruz" diye konuştu.


Ayrıca Suriyeliler'in Reyhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 4 yeni geçici eğitim merkezi için talepleri olduğu belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS