Suruç katliamı kurbanlarına veda

Suruç katliamı kurbanlarına veda

Suruç'ta meydana gelen intihar saldırısında ölen 32 kişinin Gaziantep Adli Tıp Kurumu'nda otopsi işlemleri tamamlandı. Otopsisi tamamlanan 5 kişi dün gece ve sabah erken saatlerde yakınlarınca götürülürken, yaşamını yitiren 23 kişi için öğle saatlerinde Asri Mezarlık içerisinde bulunan Bahaddin Nakıpoğlu Cami'sinde tören düzenlendi.

HDP milletvekillerinin de katıldığı törende, ölenlerin yakınlarının tabutlara kapanarak gözyaşı döktü. Törenin ardından cenazeler sloganlar ve marşlar eşliğinde cenaze araçlarıyla memleketlerine gönderildi.

Cenazeleri gönderilen 28 kişiden başka, saldırıda ölen diğer 4 kişiden 2'sinin kimliğinin saptandığını, 2'sinin ise saptanamadığı öğrenildi. Kimliği saptanamayan 2 kişiden birinin eylemi gerçekleştiren 'canlı bomba' olduğu sanılıyor.

Patlamada vücut bütünlüğü bozulan 4 cenazeden alınacak kan ve doku örneklerinin İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği ve burada yakınlarından da alınacak örneklerle karşılaştırılarak kimlik tespitlerinin netleşeceği kaydedildi.

Hastaneden oğlunun cenaze törenine katıldı

Kendisinin yaralandığı patlamada yaşamını yitiren Çağdaş Aydın'ın babası Fethi Aydın, oğlunun cenaze törenine katıldı. Şanlıurfa'da tedavi gördüğü hastaneden hasta önlüğüyle çıkarak Gaziantep'e gelen Fethi Aydın, terör saldırısını kınayarak, saldırganın bir an önce bulunmasını istedi.

Patlamada kolu kırılan ve vücudunda ezilmeler oluşan Fethi Aydın, "30 yoldaşımızı şehit verdik. Nice 30'ları da vereceğiz. Evimi taşladılar ama mücadelemden vazgeçmedim" dedi. Daha sonra oğlunun tabutuna kapanan Aydın, törene katılanlar tarafından teselli edildi.

Saldırıda yaralanan bazı kişiler de arkadaşlarının tabutları başında hazır bulundu. 

Yaralılar olay anını anlattı

İntihar saldırısı sırasında basın açıklaması yapan grubun içinde yer alan SGDF üyesi Mazlum Demirtaş, arkadaşları için düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş olayı önletirken şunları söyledi:

"Olay anında biz Kültür Merkezi'nin önünde basın açıklaması yapacaktık. Kobani inşasına katılmak için heyetimiz görüşme yaparken, biz de kültür evinin bahçesine gittik. Geliş amacımızı anlatması için bir basın açıklaması örgütledik. Basın açıklamasının yapıldığı esnada bir patlama oldu. Kitlenin içerisinde bir canlı bomba eylemi gerçekleşti. Güçlü bir patlama yaşandı. Çok sayıda arkadaşımız ağır derecede yaralar aldı. Ambulanslarla yaralılara müdahale etmeye başladık, fakat askerin ve polislerin zırhlı araçları yolları kapattılar. Ambulansların gelişlerini yaklaşık yarım saat geciktirdiler. Bundan dolayı birçok arkadaşımız hayatını kaybettiler. Bizleri arayan polisler, getirdiğimiz oyuncakları, kitapları, fidanları arayan asker ve polis, bomba patlatan ve kana susayan çeteleri engelleyemedi."

Patlamada grubun içerisinde yer alan SGDF üyesi Şerife Erbay ise yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Onlarca arkadaşlarımızla beraber Rojava devriminin 3'üncü yılında Kobani'de dayanışma için farklı kentlerden yola çıktık. Bu kampanyayı 1.5 aydır sürdürüyorduk. Bu kampanyanın içerisinde sanatçılar, tiyatrocular, sağlıkçılar vardı. Biz insani yardım maksatlı kıyafetler, çocuk oyuncakları, yardım malzemelerini getirdik. Bu şekilde Amara'da toplandık. Toplanmamız çok yeniydi. Gelen arkadaşlarla birlikte bir açıklama yapmak istedik. Basın açıklaması yapıldığı sırada tam açıklama biterken yüksek sesle bir patlama oldu. Her şey bir anda oldu. Etrafa dağılan, panik halinde koşuşturan arkadaşlar vardı. Yoldaşlarımızı en uygun şekilde çıkarmaya çalıştık. Bölgedeki hastanelere arkadaşlarımızı götürdük. Bizler bedel ödüyoruz ve hiçbir zaman da vazgeçmeyeceğiz."

HDP'li Doğan: "Sınırlar yol geçen hanına döndü"

Cenaze törenine katılan HDP Gaziantep milletvekili Celal Doğan, sınırların yol geçen hanına döndüğü görüşünü savundu. Türkiye'nin terör belasından kurtulması, demokrasiye kavuşması gerektiğini anlatan Celal Doğan, şunları söyledi:

"Ortada ne bir şiddet var, ne bir silah var. Bir avuç insan Türkiye'de idealist, yaşları en fazla 25 olan 300 genç Kobani'de yıkılmış olan bir şehrin imar ve inşasına talip olmuşlar. Yapacakları da kreşler, oyun parkları, hastaneler gibi projelere talip olmuşlar. Bu düşüncülerle Kobani'ye çıkan insanlar Kobani'ye gönderilemiyor. Onlar iki gün Suruç'ta bekletiliyorlar, sabah kahvaltısında farklı illerden gelen gençler, maalesef hunharca intihar bombacısının hedefi haline geliyorlar. Ortada 30 ölü 100'ü aşkın yaralı var. Bunların ardından gözyaşı dökmek timsahın gözyaşlarına benziyor. 'Hep birlikte olacağız, kardeş olacağız. Bu son olacak' gibi palavralar dinliyoruz. Ama her şey duruyor, şiddet ve terör olduğu gibi devam ediyor. Türkiye'nin terör belasından kurtulması, demokrasi ye kavuşması gerekiyor. Türkiye'deki bu olay dış kaynaklı bir terör olayı gibi gösteriliyor. Yani bizim komşumuzun IŞİD olmasını tercih edenler, ortaya koydukları eylemden sonra ne yapacaklarını merakla bekliyorum. Türkiye'nin bütün sınırları yol geçen hanına döndü."

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise saldırıda yaşamını yitirenlerin Kobani'ye kardeşlik duygularını pekiştirmek için gitmek istediklerini belirterek, "Onların soylu amaçlarına gölge düşürmek isteyenlere şunu söylemek istiyoruz; bütün siyasi ömrü Gladio'ya paravan olmakla geçmiş olanlar, onların ne için mücadele ettiklerini anlayamazlar. Ama Türkiye halkları anlıyor. Kendisi için hiçbir şey istemeden, insanlığın gereğini yerine getirmeye çalışan bu kardeşlerimizle yoldaş olmaktan övünüyoruz" dedi.

Ölenlerin kimlikleri

Yetkililer herhangi bir açıklama yapmazken, SGDF yetkilileri, ölenlerden 30'unun kimliklerini açıkladı. Bu isimler şunlar:

Uğur Özkan, Kasım Deprem, Hatice Ezgi Sadet, Cemil Yıldız, Çağdaş Aydın, Nazlı Akyürek, Ferdane Ece Dinç, Mücahit Erol, Murat Yurtgül, Emrullah Akhamur, İsmet Şeker, Okan Pirinç, Nartan Kılıç, Ferdane Kılıç, Serhat Devrim, Met Ali Barutçu, Erdal Bozkurt, Süleyman Aksu, Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Alper Sapan, Alican Vural, Osman Çiçek, Dilek Bozkurt, Büşra Mete, Yunus Emre Şen, Ayda Ezgi Şalcı, Mehmet Ali Varol.

Deliller, Ankara'ya gönderildi

Suruç'ta terör saldırısının meydana geldiği alanda toplanan deliller, incelenmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Başkanlığına gönderildi. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, aralarında Soma'daki maden faciasında görev yapanlar ile bomba imha uzmanlarının da bulunduğu çok sayıda ekip, Amara Kültür Merkezi önündeki terör saldırısına ilişkin delil toplama çalışmasını tamamladı.

Ekipler elde ettikleri çok sayıda ipucu ve delili, incelenmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Başkanlığına götürdü.

3 savcı 5 saat inceleme yaptı

Ölenlerin cenazeleri otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu'da kaldırıldı. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 3 cumhuriyet savcısı patlamanın meydana geldiği Amara Kültür Merkezi'nin bahçesinde yaklaşık 5 saat süren incelemelerde bulundu. Ardından da ölenlerin cesetleri, cenaze araçlarıyla konvoy halinde otopsi yapılmak üzere Gaziantep'e götürüldü.

AK Parti'li vekillere tepki

Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa milletvekili Nureddin Nebati, beraberinde AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Kasım Gülpınar, Hamide Sürücü, Mazhar Bağlı, Seydi Eyüpoğlu, Halil Özcan ve Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte gece saatlerinde patlamanın meydana geldiği Amara Kültür Merkezi'ne geldi. Güvenlik önlemleri arasında minibüsle patlamanın yaşandığı alana gelen milletvekilleri, olay yerinde toplanan kalabalık tarafından ıslıklarla yuhalanarak protesto edildi. Patlamanın meydana geldiği yerde yaklaşık 5 dakika inceleme yapan milletvekilleri, daha sonra bölgeden ayrıldı.

Ölenlerden 5'inin cenazesi memleketlerine gönderildi

Gaziantep Asri Mezarlığı'ndaki morga konulan cesetler, gruplar halinde Adli Tıp Kurumuna götürüldü. Otopsisi tamamlananlar yeniden morga gönderildi. Burada define hazır hale getirilenlerden 5'inin cenazesi memleketlerine gönderildi. Burada işlemleri tamamlanan Erdal Bozkurt'un cenazesi Ağrı Patnos'a, Okan Pirinç'in cenazesi Hatay'a, Alican Vural'ın cenazesi Samsun'a, Ferdane Ece Dinç'in cenazesi İstanbul'a, Alper Sapan'ın cenazesi ise Giresun'a gönderildi.

Patlamada hayatını kaybeden İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Murat Yurtgül'ün annesi Şemsa Yurtgül, acılı olduklarını belirterek, katliamı gerçekleştirenlerin en kısa zamanda cezalarını bulmasını istedi. Bu arada morg önüne gelen çok vatandaş, hayatını kaybeden yakınları için ağıtlar yakıp gözyaşı döktü.

Hatay'da toprağa verildi

18 yaşındaki Okan Pirinç, memleketi Hatay'da toprağa verildi. Pirinç'in cenazesi, Gaziantep Adli Tıp Kurumundaki otopsinin ardından ambulansla Defne ilçesine bağlı Hancağız Mahallesi'ndeki baba evine getirildi. Daha sonra omuzlarda yaklaşık bir kilometrelik mesafedeki Hancağız
Aile Mezarlığına götürülen Pirinç'in cenazesi, kılınan namazın ardından defnedildi. Bu arada, Pirinç'in girdiği üniversite sınavı sonrası yaptığı tercihin sonuçlarını beklediği öğrenildi.

Cenazeye, CHP Hatay milletvekilleri Serkan Topal, Birol Ertem, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Pirinç'in ailesi ile çok sayıda kişi katıldı.

Şanlıurfa Suruç'ta patlama

Patlamanın olduğu yere SGDF flamaları asıldı

Öte yandan, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde patlamanın meydana geldiği alan temizlenerek Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonunun (SGDF) flamaları asıldı.

Terör saldırısının meydana geldiği Suruç Belediyesine ait Amara Kültür Merkezi görevlilerce temizlendi. Patlamanın meydana geldiği alana SGDF'ye ait flamalar yerleştirildi.

SGDF üyelerinin 5 gün boyunca bu alanda taziyeleri kabul edecekleri öğrenildi. Olay yerine gelen vatandaşlar, kültür merkezi girişinde bulunan zabıta personelince aranarak içeriye alınıyor. Patlamanın etkisiyle çevredeki iş yerlerinin kırılan camları da esnaf tarafından onarılmaya başlandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS