Suruç katliamını dünya basını böyle verdi 

Suruç katliamını dünya basını böyle verdi 

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde dün meydana gelen ve 32 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı dünya basınında da geniş yer buldu.

İngiliz Times gazetesinin Ortadoğu muhabiri Tom Coghlan'ın saldırı analizinde, "Cihatçılar, Suriye'deki yenilgilerinin intikamı için Türkiye'yi hedef alıyor" yorumunu yaptı. 


Independent'ın haberinde ise, 'IŞİD'in Türkiye'deki terör eylemlerini çarpıcı şekilde artırdığı' vurgulandı. 


İngiliz Daily Mirror Gazetesi bugünkü sayısında Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen patlamaya geniş yer ayırdı. “Patlamada en az 30 kişi öldü 100 kişi yaralandı" başlığıyla verilen haberde, SAS'a bağlı bir uzman timin Suraç'a gelip burada bir inceleme yaptığı belirtildi. Saldırının IŞİD bağlantılı olabileceğine dikkat çekilen haberde, İngiliz Seyahat Acentesi'nin vatandaşlarına, “Türkiye'ye gitmeyin" uyarısı yaptığı bildirildi. İngiltere'nin Türkiye büyükelçisi Richard Moore ise attığı Tweette: “Suruç saldırısı karşısında dehşete düştüm. Yaralananlara acil şifa; kederli ailelere başsağlığı dilerim. Benim de o yaşlarda çocuklarım var" dedi. 


Demirtaş'a şüpheli çiçek


Suruç'taki katliamda ölenlerin kimlikleri belli oldu


Şanlıurfa'da yürüyüş ve basın açıklamaları yasaklandı


Arda Turan'dan Suruç mesajı!


Barzani'den Suruç açıklaması!


Washington Post  ise Suruç haberini “Suriye sınırı yakınlarındaki ilde kanlı patlama Türkiye'yi sarstı" başlığıyla verdi. Washington Post Suruç'un Suriye sınırı üzerinden kaçmaya çalışan sığınmacıları barındıran ülkenin en geniş mülteci kampına da ev sahipliği yaptığını belirtti. Haberde “yetkililerin 'terörist' saldırı olarak adlandırdığı olayda 30 kişi öldü" denildi. Gazete, saldırıyı üstlenen olmadığını vurgularken, Suriyeli Kürt direnişçilerin patlamanın olduğu Suruç'ta geçen seneden beri IŞİD'le mücadele ettiğini aktardı.


New York Times, Suruç katliamı haberini, birinci sayfadan "Türkiye'deki intihar bombasını lanetlemek" başlığıyla verdi. Türkiye'de düzenlenen protesto gösterilerinden bir fotoğraf eşliğinde verilen haberde, "Türkler, Suriye sınırındaki IŞİD ile bağlantılı olduğuna inanılan ve en az 30 kişinin öldüğü saldırı sonrasında sokaklara çıkarak yürüdü" denildi.


İngiliz the Guardian Gazetesi Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen 30 kişinin öldüğü intihar saldırısının 2013'ten sonra bölgede meydana gelen en kanlı saldırı olduğuna dikkat çekti. 'Kobani'deki çocuklara oyuncak götürmek ve kütüphane açmak isteyen kurbanların' hayatını kaybettiğini belirten haberde, 'Suriye'deki savaşın Türkiye sınırına taştığı' ifadesi kullanıldı. Saldırganın henüz kimliğinin resmi olarak belirlenemediğinin vurgulandığı haberde, HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarına yer vererek HDP'nin “kendi güvenlik önlemlerinizi alın" çağrısında bulunduğunu yazdı. 


Japan Today gazetesi de haberi. "Türkiye 31 kişiyi öldüren bombanın arkasında İslam Devleti'nin olduğundan kuşkulanıyor" başlığıyla verdi. Desmond Butler imzalı haberde, "Türk yetkililer, saldırının İslam Devleti'nin düzenlediği bir intihar bombası eylemi olduğunu düşünüyor; ancak, bombanın ardından eylemi üstlenen henüz olmadı" denildi.


ABD'nin etkili iş gazetelerinden The Wall Street Journal da haberi, "Türkiye'nin sınır kasabasında intihar bombacısı 31 kişiyi öldürdü" başlığıyla verdi. Haberde, "Türk hükümeti, komşu Suriye'nin dört yıllık iç savaş döneminin en kötü gelişmelerinden olan ve Kürt sınırındaki kasabada 31 kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar bombası olayında İslam Devletini suçluyor" denildi.


TIME dergisi ise internet sitesinde yer verdiği patlama haberinde olaydan kurtulan Fatma Eden'in (22) “Bir arkadaşım beni korudu, ilk başta ölüyorum zannettim. Çocuklar için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk fakat bize izin vermedilerö sözlerine yer verdi. TIME aynı zamanda Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın twitterda: “ Türkiye'ye, milletimizin birlik ve bütünlüğüne, huzur ve barışa yönelen bu tür terörist saldırılar hiçbir şekilde hedefine ulaşamayacaktırö mesajına da yer verdi. 


Alman basınında saldırının yankıları 


Alman Basını da Suruç'taki katliama geniş yer verdi. 


Spiegel: IŞİD Türkiye'ye savaş açtı - Drgide „Türkiye'nin yıllarca sınırında göz yumduğu IŞİD şimdi Türkiye'ye savaş açtı. Suruç'taki bombalı saldırı sonrası tavır değiştirmesi için Erdoğan üzerindeki  baskılar artarken, muhalefet bunun gerçekleşeceğine inanmıyor“ ifadeleri kullanıldı. Olayı detaylarıyla anlatan haberde, olayı şu ana kadar hiç bir örgütün üstlenmemiş olmasına rağmen, Ankara hükümetinin IŞİD'i sorumlu tuttuğunu yazıyor. Dergi, Erdoğan'ın Türkiye sınırında IŞİD'la yaşamayı bir Kürt devletiyle yaşamaya yeğlediğii iddia ediyor. 


Focus:Suruç'ta patlama- 30 ölü yüzlerce yaralı - İçişleri Bakanlığı'nın patlama ile ilgili verdiği rakamlara göre 30 ölü yüzlerce yaralı var. Suruç'taki patlama ile eş zamanlı olarak Kobani'de de patlayan bombalarla ikisi arasında bağlantı olup olmadığının henüz kanıtlanamadığını yazan dergideki haberde, Erdoğan'ın „halkım adına terörü lanetliyorum“ sözleri yer aldı. Suruç'taki bombalı saldırının IŞİD tarafından yapıldığı kanıtlanırsa, bunun IŞİD'İn Türkiye topraklarında yaptığı ilk terör saldırısı olacağı haberde yer aldı. 


Stern:Ölü sayısının 31'e çıktığını yazan Stern dergisi, Suruç'ta 35 bin Suriye'li mültecinin yaşadığını vurguladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun olayın IŞİD tarafından yapılmış olduğu yolundaki bulgulardan söz ettiği haberde yer alırken, bunun Türkiye topraklarındaki ilk IŞİD terör saldırısı olacağınına dikkati çekildi. 


Frankfurter Allgemeine Zeitung:Hükümete isyan- Almanya'nın saygın gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'un internet sayfalarında yer alan „Hükümete isyan“ başlıklı haberde Suruç'taki bombalı saldırı sonrası yüzlerce insanın hükümeti protesto için sokaklara döküldüğü yer alıyor.


Die zeit:Türkiye'deki muhtemel IŞİD saldırısında 30 ölü- Gazete saldırı ile ayrıntılı bilgi verirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun IŞİD ihtimali ifadesine yer veriyor. 


Süddeutsche zeitung:Suruç'taki bombalı saldırıyı ayrıntılı olarak veren gazete, Türkiye genelinde yüzlerce kişini olayı protesto için sokaklara döküldüğüne yer verdi. Gazete, Demirtaş'ın „Barbarlık“ sözünü haberde geçerken, bir HDP'li miletvekilinin gazeteye „ölülerimizi definle uğraşıyoruz“ dediğini yazdı.   

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS