Suruç'ta hayatını kaybeden iki genç yan yana gömülecek

Suruç'ta hayatını kaybeden iki genç yan yana gömülecek

Suruç'a yan yana gittiler, patlama olduğunda yan yanaydılar . Aileleri, yaşamlarında da yan yana olmaktan mutluluk duyduklarını söyledikleri Polen(20) ve Hatice'nin (20) yan yana gömülmesine karar verdi. 

Polen ve Ezgi iki yakın arkadaştı. Suruç'a birlikte gittiler. Terör saldırısında yan yana öldüler. Bugün ikisinin de cenazesi var. İkisi de Ihlamurkuyu'da. Son yolculukları için biri cemevinde, diğeri camide.  

Hatice Ezgi Sadet (20) için Ihlamurkuyu'daki Ümraniye Cemevi'nde tören düzenlenecek. Polen Ünlü için de yine Ihlamurkuyu'daki Merkez Camisi'nde cenaze namazı kılınacak. 

Polen'i de kendi kızı gibi gördüğünü söyleyen Hatice Ezgi Sadet'in babası Ali Sadet, Polen'in ailesinden gelen teklifi hiç düşünmeden kabul etti. İki yakın arkadaş ailelerin kararıyla Ihlamurkuyu Çırçır mezarlığından yan yana defnedilecek.

Ezgi'nin babası : "İncik boncuk satarak kazandıkları paralarla oyuncak almışlardı"

Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencisi Hatice Ezgi Sadet ailesinden izin alarak Suruç'a gitmişti. Aynı gün geri dönecekti. Babası Ali Sadet'in anlattığına göre İstanbul'da arkadaşlarıyla yaptıklarını satarak kazandıkları parayla oyuncak kalem ve kağıt almış, onları Kobani'deki çocuklara ulaştırmak için oraya gitmişti. Acılı baba Ali Sadet cenazede taziyeleri kabul etti.  

Ali Sadet, " İncik boncuk satarak kazandıkları paralarla oyuncak almışlardı. Başka bir şey değil. Kağıt kalem almışlar. Onları oradaki insanlara ulaştırmaya gittiler. Aynı gün döneceklerdi. Ama maalesef olmadı" diye konuştu.

Çelenkler kontrol edildi

20 yaşındaki Hatice Ezgi Sadet için cenaze töreni Ümraniye Cemevi'nde düzenlenecek. Ailenin isteği üzerine cenazeye gelenler tek tek arandı. Cemevi yönetimi cenazeye katılanları sıkı bir aramadan geçirerek avluya aldı. Cenazeye gönderilen çelenkler de kontrol edildikten sonra kabul edildi.  

Cenaze töreni düzenlenecek

Sivaslı Sadet ailesinin en küçük kızları Hatice Ezgi Sadet'in en büyük hayali arkeolog olmaktı. Muğla'da tarihi kazılara katılmış, Suruç dönüşünde de bu kazılara katılmak için yeniden Muğla'ya gidecekti. Ama olmadı. Suruç'taki terör saldırısında 32 arkadaşıyla birlikte can verdi. Hatice Ezgi Sadet için bugün Ümraniye Cemevi'nde öğle saatlerinde dini tören düzenlenecek. Ezgi'nin cenazesi Ihlamurkuyu Çırçır Mezarlığında toprağa verilecek.

Toprağa verildi

Suruç'taki canlı bomba saldırısında ölen 20 yaşındaki Hatice Ezgi Sadet toprağa verildi. Sadet için ilk tören Ümraniye Cemevi'nde yapıldı. Gazetecilere kısa bir açıklama yapan Ezgi'nin babası Ali Sadet, kızının Kobani'ye gitmek için Suruç'a gitmediğini söyleyerek, " Kalem ve defterden başka bir şeyleri yoktu. Bunların da silah olduğunu herkes biliyor zaten. Türkiye'de en ağır silah, kalem ve kağıttır" dedi. 

Kadınlar taşıdı

Sivaslı Sadet ailesinin 3 kızından en küçüğü olan Hatice Ezgi Sadet'in tabutu dün akşam konulduğu cemevi morgundan kadınların omuzlarında çıkarılıp musalla taşına konuldu. Alevi dedesinin duasına avluyu dolduran yüzlerce vatandaşlar dualar ve alkışlarla eşlik etti. 

Acılı baba cenazede konuştu

Cenaze töreni sonrasında Hatice Ezgi Sadet'in acılı babası Ali Sadet bir konuşma yaptı. " Ezgi yukarıdan sesleniyor" diyen Baba Sadet, "Ölen her arkadaşımın adına herkese 'hoş geldiniz, sefa getirdiniz' diyor. 'Beni diyor alkışlarla uğurlayın'. 'Biz diyor Suruç'a birgünlük için gittik' diyor. 'Kalem kağıt götürmeye gittik'. 'Oyuncak götürmeye gittik'. 'Bizden korktular'. '300 kişiden korktular' diyor. 'Biz' diyor 'toprağa düşüyoruz'. 'Siz bunu Milyona çıkartın' diyor. 'Arkadaşlarıma söyleyin' diyor. 'Biz büyüyeceğiz, bunları korkutacağız' diyor. Bunların korkuları da para etmeyecek. IŞİD'leri de para etmeyecek. Hiç kimse para etmeyecek. Ben kızımı uğurlarken sizleri saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.

3 km yürüdüler

Hatice Ezgi Sadet'in tülbent örtülen tabutu yine kadınların omuzlarında cemevinden çıkartıldı. Ezgi Sadet'in cenazesiyle birlikte yüzlerce vatandaş alkışlar ve sloganlar eşliğinde yürüdü. Acılı anne Gülizar Sadet güçlükle ayakta durdu. Yakınlarının desteğiyle yürüyebildi. Yürüyüş sırasında slogan atılmasına aile yakınları zaman zaman müdahale etti. Polis güzergah üzerinde önlem aldı.IŞİD aleyhinde sloganların atıldığı yürüyüşe zaman zaman çevredeki vatandaşlar da destek verdi.  Bu arada yol boyunca önlem alan görevliler herhangi bir tatsızlığın yaşanmasını izin vermedi. Kalabalığa laf attığı iddia edilen bir kişi de görevliler tarafından kalabalığın arasından uzaklaştırıldı. Yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüşün ardından Ezgi Sadet'in cenaze Ihlamurkuyu Çırçır Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS