Taksim'deki canlı bombayı DNA çözecek

Taksim'deki canlı bombayı DNA çözecek

İstanbul'da İstiklal Caddesi'ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin 33 yaşındaki S.Y, olabileceği ihtimali üzerinde durulurken, Adana'da oturan babasından DNA eşleştirmesi için kan örnekleri alındı. İkinci örnek ise Gaziantep'te Mehmet Ö.'nün babasından alındı.

Diyarbakır'dan Adana'ya göç eden bir ailenin oğlu olan merkez Yüreğir İlçesi doğumlu olan S.Y.'nin adı HDP Seyhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Beyaz, ESP eski İl Başkanı Sabahattin Pişkinbaş ile partili İbrahim Yakup'un yaralandığı HDP saldırısında gündeme gelmişti.


Hem Mersin, hem de Adana'daki HDP'ye bombayı bırakan kişi olduğu üzerinde durulan S.Y.'nin olayın ardından Suriye'ye geçtiği iddia edilmiş.


HDP yetkilileri yaptıkları açıklamalarda S.Y.'nin, IŞİD ile bağlantılı olduğunu söylemişlerdi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım seçimleri öncesi Adana'da 24 Ekim'de yapacağı miting öncesi de S.Y.'nin Adana'da görüldüğü iddiası, polisi alarma geçirmişti.


İstiklal Caddesi'nde patlama


Canlı bomba eğitimi alıp, Suriye'den Türkiye'ye giriş yaptığı ileri sürülen 'Hamza Tombak' sahte kimlikli S.Y.'nin merkez Seyhan İlçesi'nin Küçükdikili Beldesi civarında bir otomobilde görüldüğü uyarısı yapılarak, mitingde görevli ekiplerin duyarlı olması istenmişti. Ancak eşkale uygun şüpheli saptanamadı.


DNA Eşleşmesi


Taksim İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği üzerinde durulan 'canlı bomba' olduğu ileri sürülen S.Y.'nin Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'nde yaşayan babasından kan örnekleri alınıp, DNA eşleştirmesi yapılmak üzere İstanbul'a gönderildiği bildirildi.


S.Y.'nin Adana'da sadece babasının olduğu, diğer kardeşlerinin ise Suriye'de yaşadığı da ileri sürüldü.


Adı açıklanmayan babasından alınan örneklerin karşılaştırılması sonucu İstanbul'daki 'canlı bomba' eylemini yapan kişinin S.Y. olup olmadığı da kesinleştirilecek.


İkinci örnek Gaziantep'te Mehmet Ö.'nün babasından alındı


İstanbul'da, düzenlenen intihar saldırısını gerçekleştiren kişinin 24 yaşındaki Mehmet Ö. olma ihtimali üzerine Gaziantep'te yaşayan babasından DNA eşleştirmesi için örnek alındı.


İstanbul'da meydana gelen intihar saldırısını gerçekleştiren canlı bomba teröristin kimliğini saptamaya yönelik çalışmalar devam ederken, polis patlama sonrası güvenlik kamerası kayıtlarındaki görüntülerden IŞİD'e katıldığı düşünülen ve 'terör nitelikli kayıp şahıs' olarak aranan Mehmet Ö. olabileceği ihtimali üzerine çalışma başlattı.


İstanbul'dan gelen patlama öncesi canlı bombanın fotoğrafları IŞİD şüphelisi Mehmet Ö.'ün, Gaziantep'te yaşayan fabrika işçisi olan babasına gösterildi. Baba Ö. de net olmayan fotoğraftaki kişinin, uzun süredir kayıp olan Suriye'de olduğunu düşündükleri ancak bir süre önce İstanbul'da olduğunu haber veren oğluna benzediğini söyledi.


Bunun üzerine DNA eşleştirmesi için Mehmet Öztürk'ün babasından DNA eşleştirmesi için kan, kıl ve tükürük örnekleri alınarak kriminal incelemeye gönderildi.


Yapılacak eşleştirmenin ardından canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin Mehmet Ö. olup olmadığının netlik kazanacağı bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS