Taksim'e 'Onur Yürüyüşü'ne tepki için gelenlere polis engeli

Taksim'e 'Onur Yürüyüşü'ne tepki için gelenlere polis engeli

Taksim'de İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan LGBTİ Onur yürüyüşünü yapmak isteyen gruba polis biber gazı sıkarak müdahale etti. Dağılan grupların tekrar tekrar toplanması nedeniyle uzun süre polisle eylemciler arasında kovalamaca yaşandı. Olaylar sırasında çok sayıda eylemci ve eylemcilere tepki için Taksim'e gelen bazı kişiler gözaltına alındı.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yönünden İstiklal Caddesi tarafına yürüyen protestocu grubu, Taksim Meydanı'nda durduran polis, İstiklal Caddesi'ne geçişlerine izin vermedi.


Gruptan bir kişi "Onlar da geçmeyecek" diyerek polise tepki gösterdi. Grup, Taksim Meydanı'ndan ara sokağa girerek alandan uzaklaştı.


LGBTİ yürüyüşüne barikatlı önlem


YÜRÜMEKTE ISRAR EDİP TEKBİR GETİREN GRUBA GÖZALTI


Bir süre sonra Divan Kavşağı'nda toplanarak tekbir getiren başka bir grubun etrafı polis tarafından çevrildi. Türk bayrağı açarak Taksim'e yürümek isteyen gruptakiler polis tarafından gözaltına alındı.


Taksim Meydanı'nda bekletilen çevik kuvvet araçlarına bindirilen eylemciler işlemleri için emniyete götürüldü.


Öte yandan polisin Taksim Meydanı ve çevresindeki güvenlik önlemleri sürüyor. Polis, grupların metro ile Taksim'e gelme ihtimalini değerlendirerek metro çıkışlarında bekliyor.


LGBTİ GRUBUNA MÜDAHALE


İstiklal Caddesi ara sokaklarında toplanan LGBTİ gruba polis müdahale etti. 


Taksim’de 19-26 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan ancak İstanbul Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklanan 'LGBTİ Onur Yürüyüşü'nü yapmak isteyen yaklaşık 50 kişilik grup, İstiklal Caddesi ara sokaklarında toplandı.


Basın açıklaması yapmak isteyen grubu polis dağılmaları konusunda uyardı. Daha sonra alandan gazetecileri uzaklaştıran polis uyarıları dikkate almayan gruba müdahale etti. Ara sokaklarda slogan atan gruba karşı polis boyalı mermi kullandı.


Grup bölgeden uzaklaşırken emniyet görevlilerinin aldığı önlemler sürüyor.


'ALLAHUEKBER' DİYEREK SALDIRMAK İSTEDİLER


LGBTİ'lilerin eylemi sırasında polisle tartışan bir gruba "Allahuekber" diye saldırı girişiminde bulunan 2 kişi polisler tarafından gözaltına alındı. Kelepçelenerek emniyete götürülen bu kişiler görüntü alan habercilere de tepki gösterdi.


İstiklal Caddesi Mis Sokak içinde LGBTİ'lilere biber gazı sıkarak müdahale edilmesine tepki gösteren iki kadın ile polisler arasında tartışma çıktı.


Çevrede bulunan bazı kişiler de kadınlara destek olmak için alkış çalarak polisleri protesto etti. Bu sırada sivil giyinimli bazı kişiler de kadınlara ve çevrede alkışlayanlara tepki gösterdi.


Söz konusu kişiler önce polis sanıldı. Daha sonra bu kişlerden biri "Allahuekber" diyerek polisle tartışan kişilere saldırmak istedi.


Şüpheliler çevredeki polisler tarafından gözaltına alındı.


Kelepçe takılan şüpheliler kimlik sorgulamasının ardından çevik kuvvet otobüsüne bindirilerek emniyete götürüldü. Gözaltına alınan şüpheliler, kendilerini görüntülemek isteyen habercilere de tepki gösterdi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS