TALPA Başkanından yorgun pilotlar uyarısı

TALPA Başkanından yorgun pilotlar uyarısı

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Gürcan Mantı, "Anketlere göre, 10 pilottan 9'u kendisini yorgun hissettiğini söylüyor. Ancak unutulmamalıdır ki yorgun pilot, tehlikeli pilottur" dedi.

İzmir'deki Yaşar Üniversitesi Havacılık Topluluğu, hem sivil, hem de emekli Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının katıldığı panel düzenledi. Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Gürcan Mantı, şu an 422 uçağa sahip sivil havacılığın, 2023'te 750 uçağa ulaşmasının beklendiğini, 195 bin kişiyi geçen istihdam yaratan sektörde, her yıl 500 yeni pilota ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bir pilotun mesleğe başlangıcından emekli olana kadar yaşamının 5 yılını gökyüzünde geçirdiğini belirten Mantı, "Anketlere göre, 10 pilottan 9'u kendisini yorgun hissettiğini söylüyor. Ancak unutulmamalıdır ki yorgun pilot, tehlikeli pilottur" dedi.


Yaşar Üniversitesi Havacılık Topluluğu, Selçuk Yaşar Kampüsü Konferans Salonu'nda düzenlediği panelde, Türkiye'de havacılık sektörüne damga vuran isimleri bir araya getirdi. Solo Türk kurucu ekibinden THY pilotu Sedat Yalın Ahbab ve TAI test pilotu Murat Keleş, eskiden Türk Yıldızları'nda lider olarak uçan THY pilotu Evren Ayna, Türk Havacılık Tarihçisi Stuart Kline, emekli kabin memuru Ayşe Arıkan ile TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, deneyimlerini ve yaşadıklarını havacılık tutkunu gençlerle paylaştı.


Uçağın motoru havada patladı, faciadan dönüldü


"Yorgun pilot, tehlikeli pilottur"


TALPA Başkanı Gürcan Mantı, sivil havacılık sektörünün hızla büyümeye devam ettiğini belirterek, "Şu an 6 bin 19 faal Türk pilotumuz, ayrıca 65 ülkeden bin civarı da yabancı pilot var. Sektörün büyümesi ve gelişmesiyle sıkıntılarla da karşılaşıyoruz. Artan rekabet, işletmenin karlığı için yapılan yeni düzenlemeler, çalışma koşullarını zorlaştırdı. Daha fazla çalışmak zorunda kalındığı için uçuş sürelerinin artması, dinlenme süresinin azaltılması ve kalitesinin düşüşü uçuş emniyetini, yolcu güvenliğini etkilemekte. Biyolojik saat kavramına dikkat edilmemesi, farklı coğrafyalar, iklimler ve sıkıntılar, pilotları zihinsel olarak da etkiler. Unutkanlık, dikkatsizlik ve karar alma zafiyetine yol açar. Pilotlar için bitkinlik ve yorgunluk, dönemsellikten çıkmış, sürekli hale gelmiştir. Bir pilot mesleğe başlangıçtan emekli olana kadar yaşamının 5 yılını, gökyüzünde geçirmektedir. Anketlere göre, 10 pilottan 9'u kendisini yorgun hissettiğini söylüyor. Ancak unutulmamalıdır ki yorgun pilot, tehlikeli pilottur" diyerek tehlikelere de dikkat çekti.


Atatürk Havalimanı'nda büyük faciadan dönüldü


Her yıl 500 yeni pilota ihtiyaç var


Şu an Türkiye'de sivil havacılık şirketlerinde 422 uçak bulunduğunu belirten Gürcan Mantı, "2023 yılında 750 uçak olması öngörülüyor. Bu da her yıl 500 ilave pilota ihtiyacımız olacak demek. Pilot açığı nedeniyle yurtdışından pilot getiriliyor. Meslek örgütü olarak, kendi gençlerimizden yanayız, ancak yabancı pilotları anlayışla karşılamakla beraber, tolere edilebilir düzeyde kalması gerektiğini düşünüyoruz. Bu rakamın yüzde 10'a çekilmesini istedik. Özel jet, hava taksi, yangın söndürme, ambulans gibi unsurların olduğu genel havacılık ABD'de tüm sektörün yüzde 70'i. Ülkemizde ise bu oran yüzde 3. Belediyelerle işbirliği halindeyiz ve küçük havaalanları için çalışıyoruz. Bu rakamlar sektörün gelişime açık olduğunun kanıtı. Gençlerimiz havacılığa heves etmeliler ve özellikle yabancı dil konusunda kendilerini iyi yetiştirmeliler" dedi.


Uçağın motoru havada alev aldı


Kokpit kuralları değişti


Solo Türk kurucu pilotu meslektaşlarını arıyor


Solo Türk kurucu ekibinde yer alan, geçen yıl ordudan ayrılıp Türk Hava Yolları'nda (THY) pilotluğa başlayan Sedat Yalın Ahbab ise Solo Türk'ün kuruluş aşamasını, neler yaşadıklarını, gösterinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Tüm hareketlerin tamamen kendilerine özgü ve herhangi bir ülkenin eğitimi olmaksızın kendi eğitimleriyle ortaya çıktığını vurgulayan Ahbab, havada olma tutkusunu şimdi sivil havacılıkta sürdürdüğünü ifade etti. Yalın Ahbab, havacılık tutkunu gençleri, THY Havacılık Akademisi'ne ve meslektaşı olmaya davet etti. Temmuz sonuna kadar başvuruların kabul edildiğini belirten Ahbab, "Pilot aday adaylarını arıyoruz. Uygun koşulları taşıyan gençler, hiçbir ücret ödemeden, kursa başlar başlamaz THY personeli oluyor ve tüm haklardan faydalanarak maaş almaya başlıyor. Yurtiçinde ya da yurtdışında yapılan eğitimlerin ardından; başarılı olanlar, yardımcı pilot olarak uçuyor. Eğitim ücreti de 10 yılda taksitler halinde tahsil ediliyor. Buradan mezun olan ikinci pilot arkadaşlarımız, benimle ya da Türk Yıldızları'nın liderliğini yapan Evren Ayna gibi pilotlarla birlikte de uçabilirler. Biz aslında, yeni uçuş arkadaşlarımızı arıyoruz" dedi. Ahbab, Havacılık Akademisi ile ilgili bilgiler ve adaylarda aranan koşullara, kurumun internet sitesinden ulaşılabileceğini söyledi.


Ryanair'in iki uçağı pistte birbirine dolaştı!


Düşen uçağın kokpitinde tek pilot vardı


Rakamlarla sivil havacılık sektörü


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı 2014 faaliyet raporuna göre, 2003 yılına göre yolcu uçağı sayısı 162'den 422'ye, hava ulaştırma anlaşması olan ülke sayısı 163'e, dış uçuş noktası 237'ye, yolcu sayısı, kargo miktarı, koltuk kapasitesi 3 kattan fazlasına, 65 bin civarında olan çalışan sayısı 195 bine, çıktı. Sektör cirosu ise 2.2 milyar dolardan 2013 yılında 23.8 milyar dolara, 2014'te ise yaklaşık 27 milyar dolara ulaştı. 2014'te, Türkiye'de, 5.9 dünya ortalamasının neredeyse iki katı oranında olan yüzde 10.9 yolcu trafiği artışı yaşandı. Ülkemizde, uçak ve kargo taşımacılığında da dünya ortalamalarına göre 2014 yılında da önemli artışlar gerçekleşti. 2013 yılında 1 milyon 504 bin 973 olan uçak trafiği, 2014'te yüzde 11.45 oranında artarak 1 milyon 677 bin 350 olarak gerçekleşti. Toplam yük trafiği ise yüzde 11.21 artışla 2 milyon 886 bin 192 tona çıktı. 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 13 havayolu işletmesinde 422 uçak, 212 hava taksi işletmelerinde, 322 genel havacılık işletmelerinde, 213 balon, 62 zirai ilaçlama işletmelerinde olmak üzere hava aracı sayımız bin 231'e yükseldi.


İzmir'de de sivil havacılık sektöründeki büyümeye paralel olarak 2003 yılında 2 milyon 400 bin olan iç ve dış hat toplam yolcu sayısı 2014'de 10 milyon 900 bin kişiye ulaştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS