Son Dakika

Tam kapanmada aşı randevusu olanlar muaf mı? Hafta sonu aşı randevusu olanlar ne yapacak?

A A

30.04.2021 - 17:42 Son Güncelleme:

Koronavirüs aşı randevusu olan kişiler 18 günlük tam kapanmada kısıtlamadan muaf olup olmadıklarını araştırmayı sürdürüyor. Aynı şekilde kan ve plazma bağışı yapacak olanlar da kısıtlamada muafiyet durumları ile ilgili detayları araştırıyor. Peki, aşı randevusu olanlar yasaktan muaf mı, hafta sonu aşı randevusu olanlar ne yapacak?

Tam kapanmada aşı randevusu olanlar muaf mı? Hafta sonu aşı randevusu olanlar ne yapacak?

Kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklama ile beraber 18 günlük tam kapanmaya geçileceği duyuruldu. Sağlık kuruluşlarından randevu alanlar, kan ve plazma bağışçıları ile aşı olacaklar bu süreçte kısıtlamaya dahil olup olmadıklarını araştırmayı sürdürüyor. İçişleri Bakanlığı yayınladığı tam kapanma genelgesinde istisnai maddeleri paylaşmıştı. Peki, hafta sonu aşı randevusu olanlar ne yapacak?

AŞI RANDEUVUSU OLANLAR YASAKTAN MUAF MI?

Tam kapanma genelgesinde yer alan “Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf yerler ve kişiler listesi” içerisindeki “Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil)” maddesi uyarınca aşı randevusu olanlar yasaktan muaf olacaklar. Hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin aşı randevusu bulunanlar ilgili belgeyi göstererek randevu saatlerinde kısıtlamadan muaf tutulacaklar.

Aynı şekilde Kızılay’a yapılacak olan kan ve plazma bağışlarında da bağışçıya muafiyet tanınacak.