Tanrıkulu, Hürriyet yazarı Hakan'a saldırıyı TBMM Başkanlığı'na taşıdı

Tanrıkulu, Hürriyet yazarı Hakan'a saldırıyı TBMM Başkanlığı'na taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hürriyet Gazetesi Yazarı ve CNN Türk 'Tarafsız Bölge' programı sunucusu Ahmet Hakan, İstanbul'da Nişantaşı'ndaki evinin önünde 4 kişilik bir grubun saldırı olayını kınarken, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Sezgin Tanrıkulu, Ahmet Hakan'a saldırı olayından sonra bu sabah İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne giderek bilgi aldı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile evine giderek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.  Tanrıkulu, Hürriyet yazarı Hakan'a saldırı için TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, şunları belirtti:


"Basına yansıyan haberlere göre, Hürriyet Gazetesi Yazarı ve CNN Türk 'Tarafsız Bölge' programı sunucusu Ahmet Hakan, İstanbul'da Nişantaşı'ndaki evinin önünde 4 kişilik bir grubun saldırısına uğramıştır. (01.10.2015) 'İstersek seni sinek gibi ezeriz. Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun' şeklindeki basında yer alan bazı yazarların tehditleri ve “Evinin önüne gidecektim. Bunlar dayak yememişler hiç. Bizim hatamız bunlara zamanında dayak atmamak olduö şeklinde bir AKP'linin sözleri ile tehdit edilen Ahmet Hakan'ın 17 gün önce devletten koruma talep ettiği iddia edilmektedir.Bu bağlamda;


1- Gazeteci Ahmet Hakan'a saldırı olayının failleri kimlerdir?
2- Gazeteci Ahmet Hakan'a saldırı olayı ile ilgili kaç kişi yakalanmıştır?
3- Gazeteci Ahmet Hakan'a saldırı olayı hangi gerekçeler ile yapılmıştır?
4- Gazeteci Ahmet Hakan'a saldırı olayının azmettiricileri kimlerdir?
5- Gazeteci Ahmet Hakan kimlerden tehdit alıyordu?
6- Gazeteci Ahmet Hakan'ı saldırıdan önce gerek basın yolu ile gerek farklı iletişim kanalları ile tehdit edenler kimlerdir? Bu kişilerle ilgili her hangi bir işlem yapılmış mıdır?
7- Birkaç gün önce Doğan Holding Onursal Başkanı Sayın Aydın Doğan tarafından kamuoyuna açıklanan mektup sonrası, Gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırı ile basına gözdağı mı verilmektedir?
8-Türkiye Cumhuriyetinde bir vatandaşı tehdit etmek ve tehdit ettikten sonra darp etmek bu kadar kolay mıdır?
9-Saldırıdan 17 gün önce Gazeteci Ahmet Hakan'ın Emniyet Birimlerine koruma talebi başvurusunda bulunduğu iddiası doğru mudur?
10-İddia doğru ise, hangi gerekçeler ile koruma verilmemiştir?
11-Medyada açık bir şekilde tehdit edilen Gazeteci Ahmet Hakan'ın saldırıya uğramasında İçişleri Bakanlığının, Adalet Bakanlığının sorumluluğu yok mudur?
12-Ahmet Hakan'a yapılan menfur saldırı, basın özgürlüğüne ve iktidar gibi düşünmeyen herkese yöneliktir. 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi bu tür olaylarla basın özgürlüğü engellenmek mi istenmektedir? Bu tür saldırıların önlenmesi için Hükümet olarak nasıl tedbirler alınacaktır?"


Gürsel Tekin İçişleri Bakanı Altınok'a Gazeteci Ahmet Hakan'ın uğradığı saldırıyı sordu

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İçişleri Bakanı Altınok'a Gazeteci Ahmet Hakan'ın uğradığı saldırıyı sorarak, "Gazeteci Ahmet Hakan avukatları aracılığıyla 13 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Valiliği'ne bir dilekçeyle başvurarak koruma talep etmiştir. Aradan geçen 17 güne rağmen koruma talebine yanıt verilmemesinin gerekçeleri nelerdir?" dedi.
 
CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Gazeteci Ahmet Hakan'ın dün akşam uğradığı saldırıyı Meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Selami Altınok'a devletin vatandaşlarına karşı asli görevlerini neden yerine getirilmediğini sordu.

Genel Sekreter Tekin'in soru önergesi şöyle: "Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Selami Altınok tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 30 Eylül 2015 tarihinde Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın İstanbul'daki evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğraması nedeniyle aşağıdaki sorularımın basın özgürlüğü ve devletin vatandaşlarına karşı asli görevlerini yerine getirmesi hususları göz önüne alınarak ivedilikle cevaplanması büyük önem taşımaktadır. Gazeteci Ahmet Hakan avukatları aracılığıyla 13 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Valiliği'ne bir dilekçeyle başvurarak koruma talep etmiştir. Aradan geçen 17 güne rağmen koruma talebine yanıt verilmemesinin gerekçeleri nelerdir? Yukarıda belirtilen tarih aralığında koruma talebinde bulunmuş olan AKP Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın'a koruma tahsis edilmiş midir? Tahsis edildiyse, edildiği tarih nedir?"


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS