Tarihi köşkte mangal keyfi!

Tarihi köşkte mangal keyfi!

Çankaya'daki tarihi Renda Köşkü, inanılmaz görüntülere sahne oldu. Koruma altındaki tarihi binanın görevlisinin köşkün pencere pervazına kurduğu mangalı yakarak misafirlerini ağırladı. Görüntülerin haber olmasının ardından Kızılay'dan açıklama geldi. Kızılay, köşkün balkonunda mangal yakan görevlinin iş akdinin fesih edildiğini açıkladı.

Hürriyet'in haberine göre Renda Köşkü'nde yaşanan olayda bina görevlisi, yağışlı havada pencere pervazına yerleştirdiği mangalı, kâğıt ve odunlarla tutuşturdu; ateşin üzerine koyduğu kömürleri yelpaze sallayarak yaktı. Etrafa sıçrayan kıvılcımlara aldırış etmeyen görevli mangal keyfini misafirleriyle sürdürdü. Olaya tepki gösteren çevre sakinleri, “Daha önce de zaman zaman dumanlar çıkıyordu ama göremiyorduk. Şimdi hava yağışlı olduğu için balkonun penceresinde mangal yaptılar” dedi.

Kızılay'dan yapılan açıklama şöyle:

“Öncelikle tüm kamuoyu ve en başta da Kızılay bağışçıları bilmedirler ki sözkonusu haber Kızılay yönetimini ve Kızılay camiasını derinden üzmüştür. Üzüntümüzün nedeni, sorumluluğu çok büyük birer emanet olarak değerlendirdiğimiz bağışlarımıza yönelik sorumsuz bir çalışanımızın yaptığı eylemdir.Kızılay ruhunu taşımadığı anlaşılan bu çalışanımızın iş akdi derhal feshedilmiş ve kendisi Kızılay ailesinden uzaklaştırılmıştır. Kızılay, tarihi bir yapı olan Renda Köşkü’ne karşı yapılan bu davranış için diğer yasal yolları da kullanmaktan çekinmeyecektir. Başta, bir süre yaşadığı Köşk’ü büyük bir güven duyarak Kızılay camiasına bağışlayan Merhum Abdulhaluk Renda’nın değerli ailesi olmak üzere tüm kamuoyuna, benzer bir durumun bir daha yaşanmaması için tüm önlemleri alacağımızı bildiririz.

Renda köşkü

Ankara’da 1920’li yıllarda yapılan Renda Köşkü, saçak altı, çatı penceresindeki kemerler, payandaların taşıdığı balkonuyla erken Cumhuriyet dönemi modernizmine örnek bir bina olarak biliniyor. Dönemin bürokratlarından Sait Bektimur’un yaptırdığı köşk, şu anda Kızılay’ın mülkiyetinde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS