TBMM tezkere gündemiyle olağanüstü toplandı

TBMM tezkere gündemiyle olağanüstü toplandı

1 Ekim'e kadar tatilde olan TBMM bugün 'olağanüstü' toplandı. Gündemde süresi dolan Suriye-Irak tezkeresi için yapılacak oylama var. Bağımsız bakanların yemin edeceği ve Suriye tezkeresinin görüşüleceği oturumun açılışında gergin anlar yaşandı. Bağımsız bakanların yemin etmesi için TBMM başkanının bakanları kürsüye davet etmesi gerekiyordu. MHP’li TBMM Başkan Vekili Koray Aydın toplantının en başında böyle bir yetkisinin olmadığını söyleyince TBMM'de oylama yapıldı. CHP, MHP ve HDP TBMM Başkan Vekili Koray Aydın'ın böyle bir yetkisinin olmadığı yönünde oy kullandı ve TBMM'de yemin krizi patlak verdi. Meclis'te tekrar yapılan oylamada kriz aşıldı ve bağımsız bakanlar yemin etti.

Suriye ve Irak tezkereleri için olağanüstü toplanan TBMM'de ilk olarak geçici seçim hükümetinin bağımsız üyelerinin yemin etmesi gündeme alındı.

Neden oylama yapıldı?

TBMM dışından atanan bir kişinin yemin edebilmesi için TBMM başkanının kendisini kürsüye davet etmesi gerekiyordu. MHP’li TBMM Başkan Vekili Koray Aydın toplantının en başında böyle bir yetkisi olduğuna, inanmadığını söyledi. Bunun ardından başlayan usul tartışması ve ardından gelen açık oylamada da CHP-MHP ve HDP'nin oylarıyla meclis başkanının böyle bir yetkisi olmadığı yönünde karar çıktı.


CHP, MHP ve HDP ilk kez aynı oyu kullandı


TBMM'de daha sonra bağımsız bakanların 'bağımsız' olmadıkları gerekçesiyle yemin etmemeleri oylandı. CHP, MHP ve HDP ilk kez aynı oyu kullandı ve 'hayır' dedi.


'Adaletin nerede şerefsiz' deyince Genel Kurul karıştı!Ancak el kaldırılarak yapılan oylamanın sonucu konusunda başkanlık divanı katip üyeleri arasında anlaşmazlık çıktı. Bunun üzerine meclis başkanvekili Koray Aydın aynı oylamayı sayımda bir anlaşmazlık olmaması için elektronik sistemde yapılmasına karar verdi.

556 oy çıktı

Yapılan elektronik oylamanın ardından 556 oy çıktığı açıklandı. 550 üyeli Meclis'te 556 oy çıkması üzerine TBMM Başkan Vekili Koray Aydın partilerin grup başkan vekilleriyle toplantı yapmak için oturuma ara verdi. Oyların fazla çıkmasının, milletvekillerinin hem elektronik yolla hem de pusula yoluyla oy kullanmalarından kaynaklandığı öğrenildi.Tekrar açık oylama

Verilen aranın ardından TBMM'de tekrar açık oylama yapıldı. Milletvekilleri el kaldırarak oylamaya katıldı. Bu sırada ilginç anlar yaşandı. Koray Aydın "Ayaktaki arkadaşlar sık durmayın. Boşluklara doğru ilerleyin. Ayakta durmayın oturun" şeklinde milletvekillerini uyardı.

TBMM karıştı

Art arda yaşanan oylamaların ardından bağımsız milletvekillerinin yemin etmesi yönünde sonuç çıktı.
Yemin kararının ardından bağımsız bakanlar kürsüye gelerek yemin etmeye başladı.


İçişleri Bakanı Altınok'un yemini sırasında HDP'li milletvekilleri Genel Kurul'dan çıktı. Adalet Bakanı İpek'in yemini sırasında da CHP sıralarından "Adaletin nerede" diye bağrılması üzerine AK Parti ve CHP grupları arasında sözlü tartışma çıktı. Diğer milletvekillerinin araya girmesiyle tartışma büyümeden sonlandırıldı. TBMM Başkanvekili Koray Aydın, birleşime ara verdi.


Yemin eden bakanlar
Genel Kurul'da yemin eden bakanlar şöyle: "İçişleri Bakanı Selami Altınok, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kudbettin Arzu, Adalet Bakanı Kenan İpek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Milli Savunma Bakanlı Vecdi Gönül, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin."


 


Sırrı Süreyya Önder: Yemin etmeyen bürokratları çıkarın

TBMM Genel Kurulu açılır açılmaz söz alan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, anayasaya atıfta bulunarak “Yemin etmeyen bürokratların tümü TBMM Genel Kurulu’ndan çıkarılsın” talebini iletti. Önder, yerinden söz alarak Meclis Başkanı Koray Aydın’a seçim hükümetine bağımsız olarak gelen bürokratların tümünün henüz yemin etmediklerini, anayasa uyarınca da yemin etmeyen kişilerin TBMM Genel Kurul çalışmalarına katılamayacaklarını söyledi.

Önder “Bu da bir genel kurul çalışmasıdır. Lütfen idare amirlerine söyleyin bu kişileri genel kurul salonundan çıkarttırın” dedi.

Koray Aydın ise “Burada bakan olarak bulunuyorlar” diyerek bu talebi reddetti.

Oktay Vural: Bakanlık yapamazlar

Oktay Vural TBMM’deki oylamayla ilgili olarak, “Hukuki bir sonucu olmaz ama siyasi bir sonucu vardır. Bu kişilerin bakanlık yapmalarını engelleyen bir durum yok ancak meclis faaliyetlerine katılmalarını engelleyen bir durum var. TBMM çatısı altında bunu siyasi anlamı anayasaya uygun bir seçim hükümeti kurulamamıştır. Bu sonuç, Meclis'te anayasanın ruhuna uygun bir seçim hükümeti kurulamadığına ilişkin siyasi irade beyanıdır.  Oylamayla, bu ortaya çıkmıştır” dedi.

CHP’li Aldan: Etme bulma dünyası

Onlar da geçen dönem hapisteki vekillere yemin ettirmemiş vekillik yaptırmamışlardı.
Savcı kökenli CHP Manisa milletvekili Ömer Süha aldan mecliste bugün yaşananlara değişik bir bakış açısı getirdi. Aldan geçen dönemde tutuklu oldukları için yemin edemeyen ve yemin etmedikleri için de vekillik yapamayan CHP-BDP ve MHP’li eski vekilleri hatırlatarak “etme bulma dünyası. Geçen dönem vekillere yemin ettirmemişlerdi. O kadar istedik rica ettik. 2 sene tutuklu vekillere yemin ettirmediler vekillik yaptırmadılar. Şimdi de kendi getirdikleri bakanlar yemin edemiyorlar dedi.

Bu durumun sonuçlarının ne olacağı konusunda ise Aldan, “özlük haklarından ve dokunulmazlıktan yararlanamazlar. Tasarrufları da yok hükmünde sayılır” dedi.


 TBMM'de gerginlik


Görüşmeler sırasında AK Partili ve CHP’li milletvekilleri arasında ''darbecilik'' tartışması yaşandı.


Usul tartışması isteyerek kürsüye gelen CHP’li Özgür Özel koalisyon görüşmeleri sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’na görev vermeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.
Daha sonra kürsüye gelen AK Partili milletvekili, Nihat Erim’in CHP’den istifa ederek kurduğu hükümeti örnek gösterdi.


Tekrar kürsüye gelen Özgür Özel Nihat Erim’in o günlerde yaptığının yanlış olduğunu, Bülent Ecevit’in bu hareket üzerine Genel Sekreterlikten istifa ederek, CHP’ye en büyük seçim başarısını yaşattığını söyledi. Özel AK Parti’yi eleştirerek Erdoğan’ı da darbecilikle suçladı.


Daha sonra kürsüye çıkan AK Partili Mahir Ünal ise “Bir aynaya baksaydı kimin darbelerle iktidara geldiğini çok net görecekti” dedi.
Sataşma olduğu gerekçesiyle tekrar kürsüye çıkan Özgür Özel ise, “Hadi biraz ortam yumuşasın Hababam Sınıfı'na bakalım… Hababam Sınıfı'nda herkes var. Türkler var Kürtler var. Solcular var Ülkücüler var orada bir tek siz yoksunuz. Çünkü 80 öncesinde çekildi o film. 12 Eylül darbesinin ürünleri orada olamaz” ifadelerini kullandı.


 


Vural: ''Bu hükümette MHP yok''


MHP’li Oktay Vural ise şunları söyledi:
Seçim hükümetinde MHP yoktur. MHP’nin bu süreçle ilgili siyasi iradesini yozlaştırmaya yönelik hiçbir girişim kabul edilemez. Bu heyette AKP ile HDP’nin siyasi iradesi bulunmaktadır.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS