Tecavüz sanığı astsubay ve koruculara iyi hal indirimi

Tecavüz sanığı astsubay ve koruculara iyi hal indirimi

Diyarbakır'da 17 yaşındaki Z.M'ye tecavüz suçlamasıyla yargılanan 3'ü korucu 6 sanığa 12.5'ar yıl "indirimli" hapis cezası verildi. Sanıklardan jandarma karakolu komutanı astsubay da 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklara yargılama sürecindeki "olumlu davranışları" sebebiyle ceza indirimi uygulandı.

17 yaşındaki Z.M Diyarbakırın bir köyünde oturuyordu. Okula geç kaydedildi, 2009 yılında ilköğretim okulunun 6'ncı sınıfında okurken iddiaya göre, okulda güvenliği sağlayan korucunun tecavüzüne uğradı ve bu cinsel istismarlar bir yıl boyunca sürdü.

Babası da korucu olan Z.M'ye, aralarında korucu akrabalarının da bulunduğu 6 kişi tehdit ve silah zoruyla 23 kez tecavüz etti. Z.M., dönemin Jandarma Karakol Komutanı M.Y.'nin de bulunduğu 2 kişinin de cinsel tacizine uğradı. İddiaya göre karakol komutanı Z.M'yi, babasını koruculuktan çıkarmakla tehdit etti. 17 yaşındaki Z.M. defalarca da şiddet gördü.

Olanları babasına anlatan Z.M'nin hamile olduğu ortaya çıktı. Şikayet üzerine soruşturma başlatan savcılığın, bebeğe yaptığı DNA testinde, bebeğin babasının şüphelilerden biri olduğu ortaya çıktı.

Z.M.'nin şikayeti üzerine soruşturma başlatan savcılık, hazırladığı iddianamede tecavüzle suçlanan korucular F.B., F.M. ve İ. M. ile köylüler M.T., H.M. ve H.M. hakkında 15 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istedi. Savcılık, Z.M.'yi taciz ettikleri iddia edilen Karakol Komutanı Astsubay M.Y. ile köylü A.M. hakkında da 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

"İyi hal indirimi" uygulandı

Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi sanıklardan F.B., H.M., F.M., İ.M., H.M. ve M.T.'yi önce 15'er yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından yargılama sürecindeki "olumlu davranışlarını" nedeniyle bu cezayı 12.5'ar yıl hapse indirdi. Mahkeme, astsubay M.Y.'yi de 3 yıl hapis cezasına çarptırdı ve ona da "iyi hal indirimi" uyguladı. Mahkeme, cinsel taciz iddiasıyla yargılanan sanık A.M.'nin ise beraatına karar verdi.

Hakim "iyi hal indirimine" muhalefet etti

Mahkemenin geçici başkanlığını yapan yargıç, "Sanıkların ısrarlı inkarları, suçun niteliği göz önüne alındığında Türk Ceza Kanunu'nun 62'nci maddesi gereği takdiri indirim uygulanması yönündeki çoğunluk görüşüne muhalifim" diyerek, tecavüz sanıklarına iyi hal indirimi uygulanmasına karşı çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS