Tekirdağ'da 3 bin kişi termik santrali protesto etti

Tekirdağ'da 3 bin kişi termik santrali protesto etti

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde, inşa edilmek istenen kömürlü termik santral, 3 bin vatandaş tarafından "Kömürlü Termik Santrale Hayır" mitinginde protesto edildi.

Ergene Belediyesi tarafından Ulaş Mahallesi'nde düzenlenen mitingde, yaklaşık 3 bin kişi ilçede inşa edilmek istenen kömürlü termik santrale tepki gösterdi.  


Mitingde konuşan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, ilçelerinde kömürle çalışan bir termik santrali istemediklerini söyledi.


Bütün Trakya Bölgesi olarak bir araya gelindiğini ve Tekirdağ'ın bütün ilçelerinin de bu konuya direndiğini ifade eden Yüksel, "İlçemizde bir firma tarafından kömürle çalışan termik santral yapılmak isteniyor. Oysaki bu gibi santraller en geri kalmış ülkelerde bile artık kurulmuyor.


Halk, bunların çevreye ve insan sağlığına verdiği zararı öğrendiğinde bırakın bölgesinde kurulmasına izin vermeyi, ülkesinden bile bu santralleri kovuyor. Biz de ilçemizde kömürle çalışan termik santral istemiyoruz" dedi.


Bölgede bu santralin kurulması halinde çevrenin büyük tahribata uğrayacağını savunan Yüksel, insanların büyük bir kısmının da kanser riski ile karşı karşıya kalacağını öne sürdü.


Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ise bu tür konular da insanların ve toplulukların bir araya gelerek toplu olarak hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Mitingin ardından vatandaşlar, Cumhuriyet Caddesi üzerinden Çamlık Mevkii’ne kadar yürüdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS