Tel Abyad'a siviller pazartesi alınacak

Tel Abyad'a siviller pazartesi alınacak

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısında bulunan,ve geçen pazartesi günü IŞİD'den YPG ve ÖSO denetimine geçen Tel Abyad'a dönüşlere bugün de izin verilmedi. Tel Abyad'da olası bombalı tuzaklar ve patlayıcı taraması yapıldığı, pazartesi gününden itibaren sivillerin geçişlerin izin verileceği bildirildi.

IŞİD'in püskürtüldüğü Tel Abyad'da kontrolü sağlayan YPG ve ÖSO güçleri, sivillerin kente dönme isteklerine bugün de izin vermedi. Suriye'ye geçmek için Akçakale Gümrük Kapısı önüne gelen bazı Suriyeliler ise geçişlerinin sağlanabileceği umuduyla 42 derecede bekleyişlerini sürdürdü. PYD'nin silahlı kanadı olan YPG güçleri, Tele Abyad'dan püskürtülen IŞİD'in ilçenin birçok noktasına bombalı tuzaklar kurduğunu ve patlayıcı yerleştirdiğini, sivillerin güvenli geçişini sağlamak için geçişlerin durdurulduğunu bildirdi. YPG kaynakları, patlayıcılardan arındırılmasına yönelik çalışmaların yürütüldüğünü ve Tel Abyad'a sivillerin pazartesi gününden itibaren kabul edileceğini kaydetti.

Hava sıcaklığının 42 derece olduğu Akçakale'de ise sıcak nedeniyle zorlanan sığınmacılara çeşitli yardım kuruluşları tarafından iftar vakti su ve yemek yardımı yapılıyor. Kontrolün YPG ve ÖSO güçlerine geçtiği Tel Abyad sınır hattında ise askerler zırhlı araçlarla güvenlik önlemlerini sürdürürken, polis ise Akçakale'de şüpheli gördüğü kişi ve araçları kontrolden geçiriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS