Tel Abyad'da son durum

Tel Abyad'da son durum

Kürt güçleri ve Özgür Suriye Ordusu üyeleri IŞİD'in kontrolündeki Tel Abyad'a yönelik ilerleyişini sürdürüyor. Son gelen bilgilere göre, Kobani ve Cizire bölgelerinden Tel Abyad'ı kıskaca alan YPG/YPJ güçleri, Rakka - Tel Abyad yolunda birleşti.

Cizire ve Kobane bölgelerinden operasyona katılan YPG/YPJ güçlerinin saat 15.20 dolaylarında Rakka ve Tel Abyad yolunda birleştiklerini bildirdi. ANHA'nın geçtiği habere göre YPG/YPJ ve Burkan El-Firat güçleri, Rakka-Tel Abyad yolunu tümden denetime alarak ilerleyişini sürdürüyor.


IŞİD işgali altında olan Tel Abyad'a bağlı Siluke Kasabası'nı kontrol altına alan YPG ile Özgür Suriye Ordusu'na bağlı bazı gruplardan oluşan Burkan el Fırat, örgüte yönelik kıskaç harekatına başlamıştı.


YPG ile Burkan el-Fırat güçleri, dün gece Cellab Nehri'ni geçerek köprü ve kentin girişindeki tepenin kontrolü sağladıktan sonra, kent merkezine girdi.


Kentin doğu yakasında bulunan meşhur Fokani ile güneydoğuda bulunan meşhur Tehtani mahallelerinde çatışmalar devam ediyor.


YPG ile Burkan el-Fırat güçlerinin Tel Abyad-Akçala Sınır Kapısı'na da bir kilometre kadar yaklaştığı öne sürülüyor.Tel Abyad neden önemli?


ABD'nin hava saldırılarıyla destek verdiği kürt güçleri IŞİD'in Suriye'deki kalesi Rakka'ya açılan en önemli kapısı Tel Abyad'a ilerleyişini sürdürüyor. Peki Tel Abyad neden önemli? Kürt güçleri Tel Abyad'ı almaları halinde, sınırda 450 km'yi kesintisiz olarak denetimlerine alacak. Ankara'nın Tel Abyad hassasiyetinin sebeplerinden birinin bu olduğu öne sürülüyor. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS