TEOG'da yine yanlış başlangıç! Bu kez zorunlu ders saatleri yanlış yazıldı...

TEOG'da yine yanlış başlangıç! Bu kez zorunlu ders saatleri yanlış yazıldı...

TEOG kılavuzunda yer alan puan hesaplamalarında yanlışlık olduğu iddia edildi. Puan hesaplamasında zorunlu derslerin 34 saat yerine 28 saat olarak yer aldığı ortaya çıktı.

2015-2016 öğretim yılı ortak sınavlar e-kılavuzundaki yanlışlıklarla ilgili açıklamalarda bulunan Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz: "Yılsonu başarı puanları Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 19.09.2014 tarihinde yayınladığı 'Seçmeli Derslerin Puanla Değerlendirilmesi' ile ilgili genelgesi gereğince esaslara göre hesaplanması gerekiyor. Genelge gereğince öğrencilerin toplam 6 saatlik seçmeli derslerden de aldığı puanların yılsonu başarı puanında kullanılması lazım. Böylece haftada 28 saat zorunlu, 6 saat seçmeli ders olmak üzere toplam 34 saat üzerinden hesaplama yapılmalı. Ancak kılavuzda yayınlanan puan hesaplamayla ilgili tabloda (ek-3) puan hesaplamaya esas toplam ders saati 28 saat olarak gösterilmiş. Oysa olması gereken haftada 34 saatlik hesaplama yöntemidir" dedi.

Ayrıca tabloda gösterilen vatandaşlık ve demokrasi eğitimi dersinin artık 8. Sınıflarda olmadığını belirten Yılmaz, "Ek kılavuz dikkatli incelendiğinde öğrencileri ilgilendiren değişikliklerin yapıldığını göreceksiniz. E-kılavuz sayfa 14 m maddesinde örnek işaretlemeye uygun işaretleme yapılmaz ise cevaplar doğru kabul edilmeyecek. Sayfa 16 h maddesinde ise soru iptali olması durumunda o soru herkes için doğru kabul edilecek" dedi. Yılmaz  sayfa 19 e maddesi cevap kağıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı optik okuyucu kağıdı okuyamıyorsa kağıdın geçersiz sayılacağını, sayfa 20'de ise ortak sınavların iptali ile ilgili yeni maddelerin eklendiğine dikkat çekerek sözlerini tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS