Tepkiler gelince YSK Yasası düzenlemesinden çıkan 2 maddeye 'uyum yasası' çözümü

Tepkiler gelince YSK Yasası düzenlemesinden çıkan 2 maddeye 'uyum yasası' çözümü

Tepkiler gelince YSK Yasası düzenlemesinden çıkan 2 maddeye 'uyum yasası' çözümü

Geçtiğimiz hafta yasalaşan Yüksek Seçim Kurulu Yasası'ndan muhalefetin tepkisi üzerine çıkarılan "sandık kurulu başkanlarının devlet memuru olma zorunluluğu" düzenlemesi ile "parti müşahidi" düzenlemesinin uyum yasasının içine aynen koyulacağı öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TBMM’de geçen haftalarda yasalaşan Yüksek Seçim Kurulu Yasası’na konulmak istenen, ancak muhalefetin sert eleştirileri üzerine metinden çıkartılan iki tartışmalı düzenleme yeniden geliyor. Hükümet, sandık kurulu başkanları ve müşahitlik düzenlemelerini, uyum yasasının içine aynen koyacak.

Son dakika... YSK Kanun teklifi kabul edildi

Sandık kurulu başkanlarının parti temsilcilerinden olması uygulamasına son veren ve bu kişiler için devlet memuru olması zorunluluğu getiren düzenleme sorun olmuştu. Diğer bir hükümle de parti müşahidi olmak zorlaştırılmıştı. Partiler ve bağımsız adayların sandık sayısının iki katı kadar müşahit adına düzenlenmiş fotoğraflı müşahit kartını ilçe seçim kuruluna teslim etmeleri zorunluluğu getirilmişti. Bu iki hüküm, muhalefet partilerinin tepkisini çekince metinden çıkarılmıştı. YSK düzenlemesi bu tartışmalı maddeler olmadan yasalaşmıştı. Ancak iktidar partisinin planı değişmedi.

Devlet memuru olma şartı yeniden gelecek

TBMM'deki YSK görüşmeleri sırasında sert tartışma

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre İki düzenlemenin, uyum yasaları çalışması kapsamında seçim yasalarının içine konulması planlanıyor. Buna göre, parti müşahiti olmayı zorlaştıracak düzenleme uyum paketine taşınacak. Ayrıca, sandık kurulu başkanlarının devlet memuru olması zorunluluğu da yeniden getirilecek.

Muhalefet, bu düzenlemelerin iktidar dışındaki partilerin sandık denetimini engelleme amaçlı olduğunu iddia ediyor. Hükümet çevreleri ise düzenlemenin, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütlerinin sandıklar üzerindeki baskısını ortadan kaldırılmayı amaçladığını söylüyor.