Terör örgütü PKK strateji değiştirdi

Terör örgütü PKK strateji değiştirdi

Çatışmasızlık ortamının sona ermesinden bu yana yaşananlarla ilgili detaylar ortaya çıktı. CNN TÜRK, güvenlik birimlerinin hazırladığı terör örgütü PKK ile ilgili rapora ulaştı. Raporda, örgütün strateji değiştirerek, "kır temelli şehir gerillacılığı" yaptığı bilgisi yer aldı. Güvenlik birimlerinin ilk hedefi bine yakın teröristin etkisiz hale getirilmesi olarak yer aldı. İşte o raporun ayrıntıları...

Artan terör saldırıları, terör örgütü PKK ile yaşanan çatışmalar, PKK'nın stratejisi ve önümüzdeki süreçte atılacak adımlara ilişkin güvenlik birimleri detaylı bir rapor hazırladı.


CNN TÜRK'ün ulaştığı terör örgütü PKK raporunda öncelikli olarak terör örgütünün stratejisini değiştirdiği vurgulandı. Raporda yeni strateji "kır temelli şehir gerillacılığı" olarak adlandırıldı. Bu kapsamda terör örgütü faaliyet alanlarını yurt dışı, kırsal, mücavir alan ve şehir merkezi olarak 4'e ayırdı.


Örgüt çözüm süreci boyunca mühimmat depoladı, Irak ve Suriye'de tecrübe edindi. Raporda örgütün artık uzaktan savaştığı Suriye'de edindiği tecrübeyi Türkiye'de hayata geçirdiği belirtildi.


Raporda devletin ise süreç boyunca teknolojisini geliştirdiği ve alan istihbaratını güçlendirdiği bilgilerine yer verildi. Bu kapsamda PKK'nın 4 farklı faaliyet alanına yönelik ayrı ayrı mücadele yöntemi belirlendi. Bu 4 alanda mücadele edecek güvenlik güçlerinin görev alanları yasalarla belirlendiği için farklı birimler farklı alanlarda yer alacak. Yapılan tüm tespitler sonucunda Doğu ve Güneydoğu'da saha ve alan temizliği yapılacak.


İlk hedef bine yakın teröristin etkisiz hale getirilmesi


Raporda özellikle Türkiye sınırları içerisinde bulunduğu ifade edilen bine yakın teröristin etkisiz hale getirilmesi ilk hedef olarak yer aldı. Bu hayata geçirilirken ise tüm güvenlik güçleri kullanılacak. Raporda yetkililerin terörle yapılan mücadelenin kısa sürede bitmeyeceği görüşüne de yer verildi.


Raporda dikkat çeken diğer detaylar ise çözüm süreci konusunda risk alındığı bilgisi oldu. Riskin sebebi olarak ise çatışmasızlık ve şehit haberlerinin gelmemesi gösterildi. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu halkının kepenk kapatmak yerine yaşananların bitmesini istediği bilgisi rapora yansıdı. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS