Terör soruşturması kapsamında 370 derneğin faaliyeti durduruldu

Terör soruşturması kapsamında 370 derneğin faaliyeti durduruldu

İçişleri Bakanlığınca, FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C ve DEAŞ bağlantılı 370 derneğin faaliyeti durduruldu.

Fetih el Şam militanı kendi ölümünü kaydetti


İstediği şarkıyı söylemeyen solisti vurdu, ilk duruşmada serbest kaldı


İçişleri Bakanlığı tarafından bugün akşam saatlerinde yapılan açıklamayla faaliyetleri durdurulduğu açıklanan 370 dernekten 47'sinin Diyarbakır'da faaliyet gösteren dernek olduğu ve PKK/KCK bağlantısı nedeniyle haklarında soruşturma yürütüldüğü için faaliyetlerinin durdurulduğu bildirildi.


Açıklamada şöyle denildi: 


''OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen; FETÖ bağlantılı 153, PKK/KCK bağlantılı 190, DHKP-C bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı 8, olmak üzere toplamda 370 derneğin faaliyeti valiliklerimizce durdurulmuştur.


Bunlara ilişkin inceleme, değerlendirme çalışmaları devam etmekte olup; terör örgütleri ile irtibatlı tüm yapı, grup, oluşum, kurum ve kuruluşlarla mücadelemiz hız kesmeden kararlılıkla devam edecektir.''


Şanlıurfa'da 23 derneğin faaliyeti durduruldu


Şanlıurfa'da, terör örgütleriyle bağlantıları oldukları gerekçesiyle 23 vakıf ve derneğin faaliyetleri durduruldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütleriyle bağlantıları oldukları belirlenen kentteki 23 vakıf ve derneği faaliyetleri valilik tarafından durduruldu. Faaliyetleri durdurulan derneklerin isimleri şöyle:

"Tomurcuk Eğitim ve Kültür Gençlik Derneği, Şanlıurfa Fen Feza Mezunları Derneği, Şanlıurfa Köylerini Kalkındırma Derneği, Şanlıurfa Emekli Din Görevliler Derneği, Suruç Kadınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Damla Kadın Aile ve Çocuk Derneği, Hilvan Eğitim Gönüllüleri Derneği, Birecik Eğitim Gönüllüleri Derneği, Viranşehir Eğitim Gönüllüleri Derneği, Suruç Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Şanlıurfa Şubesi, Karaköprü Fatih Sultan Mehmet Camini Geliştirme Derneği, GAP Eğitim Gönüllüleri Derneği, Harran Üniversitesi Mezunları ve Dayanışma Derneği, Divan Şanlıurfa Kültür Eğitim Derneği, Şanlıurfa Yağmur Eğitim ve Kültür Derneği, Özel Murat Lisesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Şanlıurfa Teknik Elemanlar Derneği, Başarı Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, Pamukçu Eğitim Vakfı, Berdüsselam Çalışanlar Derneği, Şanlıurfa Girişimci İş Adamları Derneği ve Siverek Aktif İş Adamları Derneği." 


Tunceli'de 2 derneğin faaliyeti durduruldu


Tunceli Valiliği, terör örgütleriyle irtibatlı olduğu gerekçesiyle, 2 derneğin faaliyetlerinin 3 ay süre ile durdurulduğunu açıkladı. Tunceli Valiliğinden yapılan açıklamada, "İlimizde faaliyet gösteren, terör örgütleri ile iltisaklı ve irtibatlı olduğu değerlendirilen Dersim Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Dersim Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneğinin faaliyetleri 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11. Maddesi'nin (O) bendi uyarınca 3 ay süre ile durdurulmuştur." ifadesine yer verildi.


İçişleri Bakanlığı Olağanüstü Hal (OHAL) Kanunu'nun 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla, 39 ilde
milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen 370 derneğinin faaliyetlerini durduğunu açıklamıştı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS