TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 100 bin sosyal konut kurası hangi tarihte?

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 100 bin sosyal konut kurası hangi tarihte?

TOKİ kura çekilişi 100 bin sosyal konut projesinde hak sahibi olacak kişileri de belirleyecek. 1 milyonu başvurunun yapıldığı sosyal konutta gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ve TOKİ’den gelecek açıklamaya çevrildi. Peki, TOKİ kura çekimi hangi tarihte yapılacak?

TOKİ kuraları sosyal konut projesinden faydalanmak için başvurularını gerçekleştiren 1 milyonu aşkın kişi tarafından beklenmeye devam ediyor. En fazla konutun İstanbul’da yapılacağı proje kapsamında kurada adı çıkmayan kişilere başvuru için yatırdıkları para geri ödenecek.


TOKİ KURASI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?


1 milyon başvuran arasından talihli kişilerin belirleneceği kura çekilişi 2020 Şubat ayında gerçekleştirilecek. Başvuran kişilerin katılımıyla gerçekleştirilecek kurada 100 bin hak sahibi belirlenmiş olacak.


KURALAR NASIL OLACAK?


Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.


1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.


2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.


3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.


KURADA ADI ÇIKMAYANLAR ÜCRETLERİNİ GERİ ALACAK


Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.


Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.


İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS