Trafikte en çok ceza kesilen ihlaller

Trafikte en çok ceza kesilen ihlaller

Trafikte en çok ceza uygulaması, park yasağı, trafik işaretleri ve hız ihlallerine yapılıyor. İstanbul'da kesilen trafik cezalarının yüzde 60'tan fazlasını bu üç temel kuralın ihlalleri oluşturuyor. Alkollü araç kullanma ihlali ise son sırada geliyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, 23-29 Mayıs'ı kapsayan bir haftalık dönemde, İstanbul genelinde toplam 26 bin 686 kişiye çeşitli kural ihlallerinden dolayı ceza kesildi. 


Buna göre, en çok ceza yasak yere park yapanlara kesildi. Trafik ekipleri bir haftada, toplam ihlallerin yüzde 32.2'sini oluşturan tam 8 bin 600 "park yasağını ihlal" cezası kesti.


Bu grubu, yüzde 19.1'e karşılık gelen 5 bin 93 kişi ile "trafik işaretlerine" uymayanlar izledi.


Trafik ekipleri, kesilen toplam cezaların yüzde 8.7'sine karşılık gelen 2 bin 317 kişiye de "hız sınırı ihlali" yapmaktan ceza kesti.Artık hemen herkesin günlük yaşamının önemli bir parçası haline gelen "seyir halinde cep telefonu ile konuşmak" da ihlal kalemlerinde dördüncü sıraya oturdu. Bir haftalık dönemde bu yasağa uymayan ve toplam ceza kesilenlerin yüzde 4.3'üne karşılık gelen 1,157 kişiye ceza kesildi.Zorunluluğun başladığı yıllarda en çok ihlal edilen kurallar arasında bulunan "emniyet kemeri kullanmamak"tan ise bir haftada, tüm ceza uygulamalarının yüzde 2.6'sına karşılık gelen 695 kişiye ceza kesildi.Elektronik denetim sisteminin (EDS) uygulanmaya başlaması öncesi oldukça yapılan "kırmızı ışık ihlali"nden ceza kesilenler ise yalnızca 290 kişiyle toplam ceza kesilenlerin yüzde 1.1'ini oluşturdu.


Daha çok minibüslerin ihlalleri arasında sayılan "fazla yolcu taşımak"tan 244 kişiye kesilen cezaların payı ise toplamın yüzde 0.9 kadarını oluşturdu.


Bu dönemde "alkollü araç kullanmak"tan 175 kişiye kesilen cezaların payı ise, toplam cezaların ancak yüzde 0.6'sı ile sürücü ihlallerinin en son sırasında yer aldı.Trafik ekipleri bu dönem içinde 114 kişiye "kasksız" motosiklet kullanmaktan, 98 kişiye ise korsan taşıma ve hizmet almaktan ceza kesildi. Emniyet Müdürlüğü verilerinde, toplam cezaların yüzde 27.9'una karşılık gelen 7 bin 460 uygulama ise "diğer maddeler" arasında sayıldı.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklamasında, "Belirtilen tarihler arasında ilimizde; 4 ölümlü, 185 yaralanmalı, 318 maddi hasarlı olmak üzere toplam 507 trafik kazasına müdahale edilmiş olup, kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 269 vatandaşımız yaralanmıştır" denildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS