TRT'den "Alevi" açıklaması

TRT'den "Alevi" açıklaması

TRT'den "Alevi" açıklaması

TRT Genel Müdürlüğü çekimleri süren "Kızılelma" dizisinin, Alevi vatandaşları incittiği iddiaları için açıklama yaptı. TRT'den yapılan açıklamada "yöneticilerin bile henüz izlemediği, çekimleri devam eden bir dizinin, Alevi vatandaşlarımızı rencide ettiğini iddia etmenin, mantığı anlaşılmış değildir" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TRT yaptığı açıklamada iddiaların İngiltere'deki bir Alevi derneğine ait olduğunu hatırlattı. ''Hangi cümleyle, hangi görüntüyle Alevi vatandaşlarımız rencide edilmiştir? Film henüz çekilirken, filmin olmayan montajını kim izlemiştir" denildi.

Kurum ayrıca bugünün TRT yönetiminin, Alevileri incitmek bir yana Alevi vatandaşlar için devrim sayılabilecek yayın planı hazırladığını da savundu. Ve ''hal böyleyken, reklam amaçlı olarak TRT kurumunu eleştirmek, hukuki suçun yanında insafsızlıktır"İfadeleri kullanıldı.

Aleviler tepki göstermişti

Osman Sınav'ın MİT'i konu alan 'Kızılelma' dizisine yurtdışında yaşayan Alevilerden tepki gelmişti. İngiltere Alevi Kültür Merkezi Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, diziyi, değerleri yozlaştırmak ve ırkçı bir anlayışa sahip olmakla suçlamıştı.