TSK Peşmerge güçlerine eğitim vermeye devam ediyor

TSK Peşmerge güçlerine eğitim vermeye devam ediyor

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, TSK, IŞID ile mücadele kapsamında Peşmerge'ye destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda, Irak'ın kuzeyindeki 4 bölgede Peşmerge güçlerine bir yılı aşkın süren beri meskun mahallerde muharebe, el yapımı patlayıcı ve bu patlayıcıyla mücadele, tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk, ileri gözetleyicilik ve ilk yardım konularında eğitim veriliyor.

Bugüne kadar aralarında üst düzey rütbeli personelin de bulunduğu 2 bin 500'den fazla Peşmerge eğitim aldı, Peşmerge güçlerine belirli seviyede malzeme, teçhizat ve bakım desteği sağlandı. Son dönemde Irak ve Suriye'de çok hızlı ilerleme göstererek her iki ülkede de önemli noktaları işgal eden terör örgütü IŞİD'le mücadele kapsamında, Peşmerge güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda özellikle meskun mahallerde
muharebe ile el yapımı patlayıcılarla mücadele konularındaki eğitimden çok büyük fayda sağlandığı belirtiliyor. Bu gelişme bizzat Peşmerge yetkilileri tarafından da beyan ediliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKBY Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir de Türkiye tarafından verilen eğitimler için şükran duyduklarını her fırsatta dile getiriyor. Peşmerge Bakanlığı Harekattan Sorumlu Yardımcısı Tümgeneral Karaman Kemal Ömer ve eğitim merkezinin komutanları da "Özel Kuvvetler"in verdiği kaliteli eğitim ve eğitici personelden çok memnun olduklarını belirtiyor. Peşmerge komutanları, eğitim verilen kışlalardaki yaşam koşulları çok kısıtlı olmasına rağmen, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının bu koşullar yüzünden hiç şikayet etmeden özveriyle çalıştıklarını dile getiriyor. Ayrıca, Peşmerge komutanları, eğitimlerin kalitesinin diğer ülkelerin verdiklerinden daha yüksek olduğunu ve eğitilen Peşmerge'nin yüksek derecede öz güven kazandığına dikkati çekiyor.

Sincar'ın kurtarılmasında büyük katkı sağladı

Tümgeneral Ömer, Türk askerlerince verilen eğitimin 12 Kasım'da başlayan Sincar'ın IŞİD'den kurtarılması operasyonları sırasında çok büyük katkı sağladığını ifade etti. Tümgeneral Ömer, özellikle şehir içi sokak çatışmaları eğitimi sayesinde Sincar'ın kurtarılması sırasında daha az zayiat verdiklerini ve bu eğitimi alan Peşmerge birliklerinin operasyonun başarısında belirleyici rol oynadığını söyledi. Ömer, ilerleyen dönemde Türk komutanların kendilerine eğitim vermeyi sürdürmesini talep ettiklerini belirtti.

Tek atışta vurdu

Eğitimini tamamlayan üst düzey Peşmerge birlik komutanı ise şu değerlendirmede bulundu:
"Türk komutanlardan aldığımız tanksavar eğitimi sayesinde kendi birliğimdeki bir Peşmerge, IŞİD unsurlarına ait aracı tek atımla vurdu. Bu nedenle hem benim tarafımdan hem de sıralı komutanları tarafından takdir edildi
ve ödüllendirildi. Kendisine eğitimini nerede aldığını sorduğumda da 'Türkler tarafından eğitildim' dedi. Bu da alınan eğitimlerin kalitesinin cephe hattında IŞİD'le mücadelede sağladığı katkıları bir kez daha gözler önüne sermiştir." 

Öte yandan, Peşmerge güçlerine eğitim veren TSK mensuplarının belirli periyotlarla görev değişimi yaptığı öğrenildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS