TÜBİTAK "yerli ve kültürel" bulmadığı kitapları toplatıp imha edecek

TÜBİTAK "yerli ve kültürel" bulmadığı kitapları toplatıp imha edecek

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ya da daha bilinen kısa adıyla TÜBİTAK 2015 yılı içinde 50 bin kitap için toplatma kararı verdi. Kararının nedeni de Yayın Kurulu'nun "yerlilik ve kültürel uyum" kriterlerine göre kitapların incelenmeleri. Bu inceleme sonunda kitaplar sakıncalı bulunursa imha edilecek.

Hürriyet Gazetesinin haberine göre, TÜBİTAK Başkanı'nın talimatıyla 2014 yılında bir yasal düzenlemeye gidilerek özellikle yabancı eserleri Yayın Kurulu'nun titizlikle incelemesi dönemi başladı.


TÜBİTAK'tan Evrim Teorisi açıklaması


Buna göre, TÜBİTAK, Popüler Bilim Kitaplarına "yerlilik ve kültürel uyum" gibi iki kriter getirdi. Özellikle çocuklara ve gençlere yönelik evrimle ilgili Popüler Bilim kitapları denetim ve incelemeden geçiriliyor.


Fen lisesi öğretmenine 'evrim' soruşturması


"Yerlilik ve kültürel uyum" diye açıklanan iki kritere uymayan kitaplar için piyasadan toplatma kararı veriliyor.


Habere göre, 2015 yılında toplatılmasına karar verilen 50 bin kitabın akıbeti henüz belli olmadı. Yayın Kurulu'nun incelemelerinin ardından bu kitaplar sakıncalı bulunursa imha edilecek.


Söz konusu uygulamanın bundan sonra da devam edeceği, Türk kültürüne ve manevi değerlere ters düşen kitapların piyasadan toplatılabileceği, toplatılan kitaplarda bir olumsuzluğa rastlanmaz ise de piyasaya yeniden sürülecekleri belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS