Tuğluk'un Kandil e-mail'i iddianameye girdi

Tuğluk'un Kandil e-mail'i iddianameye girdi

Tutuklu HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un PKK yöneticileriyle görüşmek için örgütün sözcüsüyle yazıştığı e-mail hakkında hazırlanan iddianameye, "örgütten talimat almasının kanıtı" olarak girdi. Tuğluk'un 22,5 yıla kadar hapsi istenen iddianamede Demokratik Toplum Kongresi'nin, Öcalan'ın talimatıyla kurulduğu ve "PKK'nın yasama organı" olduğu iddia edildi.

Tutuklu HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un PKK yöneticileriyle görüşmek için örgütün sözcüsüyle yazıştığı e-mail hakkında hazırlanan iddianameye, "örgütten talimat almasının kanıtı" olarak girdi. Tuğluk'un 22,5 yıla kadar hapsi istenen iddianamede Demokratik Toplum Kongresi'nin, Öcalan'ın talimatıyla kurulduğu ve "PKK'nın yasama organı" olduğu iddia edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Tuğluk hakkında "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan 117 sayfalık iddianame, 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) kuruluşu, yapısı, amaçları ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgiye yer verildi.

PKK'nın yasama organı olduğu öne sürülen DTK'nın mensuplarınca, 14 Temmuz 2011'de "özerklik" ilan ettikleri bildirilen iddianamede, KCK/PKK mensuplarını desteklemek amacıyla düzenlenen kitlesel eylemlere katılım kararı aldıkları ve çağrılar yaptıkları iddia edildi. İddianamede, DTK'nın, terör örgütü KCK/PKK'nın, kırsal alandaki faaliyetlerini azaltmak zorunda kaldığı kış aylarında örgütün güçlü olduğu izlenimi vermek ve kitleyi canlı tutabilmek için şehir merkezlerinde kitlesel eylem yapılması kararları alarak uyguladığı ileri sürüldü.

Öcalan ile avukatlarının görüşme notları yer aldı

Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşme notlarının da yer aldığı iddianamede, notlarda Öcalan'ın DTK yapılanması, faaliyetleri ve yöneticileriyle ilgili yönlendirme ve uyarma gibi talimatlar verdiğinin anlaşıldığı belirtildi. DTK yöneticilerinin ilan ettikleri "demokratik özerlik" ile ilgili ısrarlı yönlendirmelerinin bulunduğu, bu kapsamda Öcalan'ın DTK'nın kuruluşu ve işleyişini bizzat açıklamalarıyla örgütlediğinin görüldüğü anlatılan iddianamede, Tuğluk'un PKK/KCK'nın talimatları doğrultusunda DTK organizesinde gerçekleştirilen birçok eylem, miting, basın açıklaması ve terör örgütü mensuplarının cenaze törenlerine katıldığının belirlendiği aktarıldı.

Tuğluk'un KCK/TM içerisinde faaliyet yürüttüğü ileri sürülen kadro kişilerle toplantılara katıldığı iddiasına yer verilen iddianamede, şu ifadeler kullanıldı: "Bahse konu toplantılardan birinde kendisinin 'öz eleştiri' vermesi istendi. Kendisinin 'öz eleştiri' vermekten kaçındığı ve 'Meclis bana heyecan vermiyor, merkezi olarak Türkiye gündemine oturacak bir plan işletilmemiş, kim ne yapıyor takip edilmemiş.' şeklinde değerlendirme yaparak DTK yapılanması hakkında bazı eleştirilerde bulunmuştur."

Elektronik postayla Kandil'e çağırılmış

İddianamede, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında teknik takibi yapılan e-posta adresinde, Tuğluk'a terör örgütü KCK/TM sözcülerinden Nihat Oğraş'ın Kandil'e gelmesi ve örgütün üst düzey yöneticileriyle görüşebileceği yönünde talimat verdiği iddia edilen elektronik postanın ortaya çıktığı anlatıldı. E-postada, DTK içerisinde faaliyet yürüten heyetin uluslararası güçler ile diplomasi çalışması yapmalarına ilişkin talimatların gönderildiği ileri sürülen iddianamede, DTK'nın örgütün bir alt yapılanması olduğu, Öcalan'ın ve örgütün üst düzey yöneticilerinin emir ve talimatları doğrultusunda hareket ettiğinin anlaşıldığı söylendi.

DTK tarafından 2 yıl önce gerçekleştirilen olağanüstü DTK kongresinde sonuç bildirgesinde "demokratik özerk bölgeler"in oluşturulmasının istenildiği bildirilen iddianamede, şunlar öne sürüldü:

"PKK/KCK silahlı terör örgütü mensupları tarafından kazılan çukurları, barikatları ve güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirdikleri silahlı, patlayıcı maddeli saldırıları, 'Kürt halkının direnişi, meşru savunması' olarak gördükleri ve ülke bütünlüğünü bozmak amacıyla terör örgütünün hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen 'öz yönetim' ilanlarına sahip çıkıldığı anlaşılmıştır. DTK'nın eş başkanlığını yürüten Tuğluk ise katıldığı konferanslar, toplantılar ve örgütsel nitelikli eylemlere katılarak devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, toplumsal ayrışmaya sebep olmak amacıyla halk kitlelerini etkilemeye çalıştığı, eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, üzerine atılı silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçunu işlediği anlaşılmıştır."

İddianamede, Tuğluk'un evindeki aramada Öcalan'ın siyasi/askeri ideolojilerinin anlatıldığı, PKK/KCK'nın propagandasının yapıldığı ve mahkemelerce hakkında yasaklama kararı verilen 11 kitabın bulunduğu da yer aldı.

İstenilen ceza

İddianamede, Tuğluk hakkında "silahlı terör örgütünü kurma ve yönetme" iddiasıyla 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası, mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi istendi.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS