Tunceli’de "Dersim Harekatı" paneli

Tunceli’de "Dersim Katliamı"nda hayatını kaybedenler anısına anma ve panel gerçekleştirildi.Tunceli’de Demokratik Alevi Derneği tarafından Dersim olaylarının 80. yıl dönümü nedeniyle anma ve panel gerçekleştirildi. Panel öncesinde Dersim harekatında hayatını kaybedenler için mum yakılarak dua edildi ve saygı duruşunda bulunuldu.
Panelde konuşan Demokratik Alevi Derneği yöneticisi Dursun Demirtaş, “Coğrafyamız toplumumuz için Hızır mekanı, evliyalar, ocaklar diyarı ve ziyaretler coğrafyasıdır” dedi.
HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ise yaptığı konuşmada, “Dersim sadece bugün Tunceli vilayeti olarak nitelendirilen küçük bir coğrafyanın adı değildir. Batı Dersim Koçgiri’yi içine alan Erzincan, Tercan’ın dahil olduğu büyük bir coğrafyanın adıdır. Dersim’de yaşayan farklı ulus ve milliyetlerden insanların oluşturduğu ve Alevi inancında rızalık şehri olarak nitelendirilen bir tür konfederal yaşamın yaşandığı bir yerdir. Dersim o yüzden çok önemlidir. Alevi kaynakları Dersim’de, Koçgiri’de büyük Dersim’dedir” diye konuştu.
Dersim Araştırma Merkezi üyesi Selman Yeşilgöz ile Eğitimci Menşure Doğan da askeri harekata ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Programa HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, sanatçı Ferhat Tunç, Dersim Araştırma Merkezi üyesi Selman Yeşilgöz, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, dernek yöneticileriyle bazı Alevi dedeleri katıldı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS