Tunceli'de Hızır inancı buluşması

Tunceli'de Hızır inancı buluşması

Tunceli Valiliği, Tunceli Üniversitesi ve Tunceli Cemevi tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin çeşitli kentlerinde yaşayan Alevi Dede ve kültürüne mensup akademisyenlerin katıldığı, "İnançsal, Tarihsel ve Kültürel Boyutlarıyla Alevi İnancında Hızır" buluşması bugün Tunceli'de gerçekleştirildi.

Türkiye'de 30'dan fazla ilde yaşayan Alevi önder ve dedelerinin bir araya geldiği, "İnançsal, Tarihsel ve Kültürel Boyutlarıyla Alevi İnancında Hızır" konulu toplantı bugün Hızır Cem'inde düzenlendi.

Toplantıda, Alevi inancındaki Hızır Oruçlarının  önemi ve değeri tartışıldı. Vali Osman Kaymak, Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı ve Türkiye'nin tek kadın başsavcısı olan Başak Eryılmaz Şaktanlı, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Medine Sivri ile Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kurtman Ersanlı katıldı.

Tunceli'deki bir otelde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Tunceli Cem Evi Dedesi Ali Ekber Yurt, toplantının amaç ve önemi üzerinde durdu.

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ubeyde İpek, Alevilik inancında çok önemli bir yer edinen ve yer bulan Hızır inancıyla alakalı olarak 'İnançsal, tarihsel ve kültürel boyutlarıyla Alevi inancında Hızır' etkinliğini 30 ilden Alevi dedesi ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlendiğini söyledi. 

Etkinlikle Hızır inancı ve orucuyla ilgili inançsal ve tarihsel bilgileri bilimsel ve akademik bir şekilde yarınlara aktarılmasının hedeflendiğini belirten İpek, "Anadolu da gerçekten zor ve dar günlerde 'yetiş ya Bozatlı Hızır' sedasıyla seslenen canlarımız ve yetişen Hızır nebiyle ilgili bu erenler diyarında Tunceli'de yapmaktan gerçekten son derece mutluyuz" dedi.

Vali Osman Kaymak da, Alevi ve Bektaşi inancında kutsal olarak kabul edilen Hızır aylarında bulunduklarını anlatarak, "Tüm Anadolu'da darda ve zorda kalan canlarımız 'yetiş ya Bozatlı Hızır' sedalarıyla yardıma çağırdığı Hızır'ı, inanç dünyasına almış, gönlünde Hızır için özel bir muhabbet yaratmıştır. Tunceli yöresinde tutulan 3 günlük Hızır orucu Türkiye'deki bütün alevi inancına mensup yurttaşlarımız tarafından tutulmakta ve inanılmaktadır ve  bizler bu gelenek görenek ve inançların sonsuza kadar yaşaması ve diğer kuşaklara aktarılması için  üzerimize düşen her görevi yapmak zorundayız" dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra çeşitli kentlerden gelen Alevi dedeleri bağlama çalarak kendi yörelerine ait deyişleri seslendirdi. Daha sonra Ordu yöresinden Güvenç Abdal Ocağı semah topluluğu, Tokat yöresinden Hubyar Ocağı semah topluluğu, Adıyaman ve Amasya Suluova yöresinden semah toplulukları yörelerine ait semah gösterilerini sergiledi.

Semah gösterilerinden sonra Türkiye'nin çeşitli illerinden akademisyenlerin katıldığı  Alevilik konulu panelden sonra etkinlik sona erdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS