Tunceli'de tutuklu sendikacı ve grevdeki işçilere destek

Tunceli'de tutuklu sendikacı ve grevdeki işçilere destek

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, tutuklu Genel İş Sendikası Tunceli Şube Başkanı Erkan Yılmaz ve 20 günden beri grevde bulunan Munzur Su Fabrikası işçilerine destek için Tunceli'ye gelerek basın açıklaması yaptı.

4 Eylül günü Şehit Nahit Bulut Polis Karakolu'na 2 PKK'lı tarafından yapılan silahlı baskın sırasında çıkan çatışmada olay yerinden geçerken yaralanan bir kıza yardım etmek isterken polise mukavemet ettiği iddiasıyla geçtiğimiz günlerde tutuklanan Genel İş Sendikası Tunceli Şube Başkanı Erkan Yıldırım ile 20 gündür grevde olan Munzur Su Fabrikası işçilerine destek olmak için Tunceli'ye gelen DİSK Genel Başkası Kani Beko ve Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Çarşı Merkezi'ndeki Sanat Sokak'ta basın açıklaması yaptı.

STK temsilcileri, sendikacılar, Munzur Su Fabrikası işçileri ve vatandaşların da katıldığı basın açıklamasında ilk olarak konuşan Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi çalışkan, tutuklu sendika başkanı Erkan Yılmaz'ın derhal serbest bırakılmasını isteyerek, "Bizler her zaman demokrasinden ve insan haklarından yanayız. Genel İş Sendikası'nın Dersim Şube Başkanı hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Tutuklanmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Tamamen insani bir yardımda bulunduğu için tutuklanmıştır. Bu hukuksuz tutuklanmaya derhal son verilmeli ve başkanımız serbest bırakılmalıdır" dedi.

"Munzur Su grevini takip edilyoruz"

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, sendika başkanının bir can kurtarmak için çaba gösterdiği için tutuklandığını belirterek, "4 Eylül 2015  tarihinde Tunceli şehir merkezinde çıkan bir çatışma esnasında, çatışma bölgesinden geçmekte olan sendika başkanımızın yardım etmek istediği kız, olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Sendika başkanımız Erkan Yılmaz, hayat kurtarma çabasına karşın asil görevi yaralı vatandaşı kurtarmak olan devletin güvenlik görevlisi bir polis memurunun şikayeti üzerine, polise mukavamet iddiasıyla tutuklanmıştır. Tutuklama müzekkeresinde tutuklanmasını gerektiren hiçbir somut veri bulunmamaktadır" dedi.

Munzur Su işçilerinin grevini başından beri takip ettiğini de belirten DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işverenin bir an önce masaya gelerek, uzlaşıcı bir tavırla makul bir anlaşma sağlanması çağrısı yaptı. Yapılan konuşmaların ardından kalabalık, sessiz bir şekilde dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS