Türk doktordan mucizevi ameliyat: Yüzde 100 tıkalı damarı açtı

Türk doktordan mucizevi ameliyat: Yüzde 100 tıkalı damarı açtı

Türk doktordan mucizevi ameliyat: Yüzde 100 tıkalı damarı açtı

Şah damarı tıkanınca felç geçiren 55 yaşındaki Yüksel Esen'in doktoru mucizevi bir ameliyata imza attı. Prof. Dr. Yusuf Kalko, hem yüzde 100 tıkanmış olan şah damarını hem de beynin içinde tıkanmış olan ana damarı açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul'da servis şoförlüğü yapan Yüksel Esen (55) geçtiğimiz günlerde şah damarı tıkanınca felç geçirdi. Esen, yoğun bakımda komaya girdi. Küçük kızının internetten okuduğu bir haber babasının kaderini değiştirdi. Hemen haberde adı geçen Prof. Dr. Yusuf Kalko ile irtibata geçildi. Ambulansla Silivri'den İstanbul'a getirilen hasta acilen ameliyata alındı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Yusuf Kalko'nun lokal anestezi ile şah damarından ameliyat ettiği Yüksel Esen'in bilinci ameliyat sırasında açıldı.

"Benim için de bir ilk oldu"

Esen'in durumu için 'mucize' ifadesini kullanan Prof. Dr. Kalko, "Meslek hayatımda buna benzer çok ameliyat yaptım. Binlerce şah damarı açtım. Ancak hem yüzde 100 tıkalı şah damarı, hem de beynin içinde tıkanmış ana damarı tamamen açmak benim için de bir ilk oldu" diye konuştu.

"Belki bir mucize gerçekleşebilir..."

Yüksel Esen'in eşi Sevim Esen, "Sol şah damarının yüzde 100 tıkandığını, sağ şah damarının da yüzde 30 tıkandığını ama asıl önemlisi beyinde ciddi bir hasar olduğunu öğrendik. Yüzde 35 riski olduğu, zor bir ameliyat olacağı söylendi. Çocuklarla düşündük ve çok da seçeneğimiz olmadığına karar verdik. Ya terk edecektik onu kaderine ya da düşük de olsa bir ihtimal vardı ve belki bir mucize gerçekleşebilir diye düşündük. İyi ki ikinci seçeneğe karar vermişiz. Ameliyattan iki gün sonra çorbasını içti" dedi.