Türk Sivil Havacılığının ilk Jumbo jetiydi

Türk Sivil Havacılığının ilk Jumbo jetiydi

ACT Havayolları'na ait Boeing 747-400F tipi (Jumbo jet) kargo uçağı Bişkek Havalimanı'na iniş sırasında binaların üzerine vurarak düştü. Filosunda 8 uçak bulunan my CARGO Türk Sivil Havacılığına ilk kez Jumbo jet uçağı getirmişti.

Merkezi Pendik Kurtköy'de olan ACT Havayolları tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:


Bişkek'te düşen kargo uçağından görüntüler


"16 Ocak 2017 (bugün) Hongkong Bişkek seferi yapmakta olan TC-MCL tescil işaretli uçağımız sabah 01:20 de, Bişkek'e inişte bilinmeyen nedenle pist başına düşmüştür. Dört kişilik ekibimizin son durumu hakkında net bilgilere ulaştığımızda tekrar bilgi verilecektir"


ACT Hava yolları 2004 yılında kuruldu. 2011 yılında Çinli HNA Group, ACT Havayollarının hisselerinin yüzde 49'unu satın aldı. Daha sonra ACT Havayollarının markası my CARGO olarak değişti.


Filosunda 8 uçak bulunan my CARGO dünyanın her tarafına yük taşıyabilmekte. Afganistan'da Kabil, Kandahar ve Bagram; Irak'ta Basra ve Bağdat gibi çeşitli bölge ve şehirlere de sayısız charter uçuş gerçekleştiriyor. Özel Kargo, Değerli Kargo, Tehlikeli Madde, Kolay bozulan, çürüyen, değer kaybına uğrayan mallar, Canlı Hayvan ve İnsani Yardım Malzemeleri gibi kargoları taşıyan my CARGO Türk Sivil Havacılığına ilk kez Boeing 747 (Jumbo jet) uçağı getirmişti.


"Araştırma başlatıldı"


ACT Merkez Ofisi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: "Şirketimiz yüzde 49 yabancı, yüzde 51 Türk ortaklardan oluşmakta olup, Yavuz Çizmeci'nin şirketimizle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Sivil Havacılık yetkililerinin ACT merkez ofisine geldiği ve uçağın dosyalarına el koyduğu gibi bir durum söz konusu değildir. Tüm havayolu kazaları sonrası yapıldığı gibi, kaza hakkında araştırma başlatılmış olup, şirketimiz tarafından uçağa ilişkin tüm teknik kayıtlar, ilgili yerlere iletilmiştir. Merkez ofiste konu ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Çok değerli bir ekibimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz."


Öte yandan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de Twitter'dan yaptığı açıklamada üzüntülerini belirterek, "Kırgızistan'da ACT Havayolları'na ait kargo uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz'' dedi.


 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS