Türkiye çocuk eşitliğinde sınıfta kaldı

Türkiye çocuk eşitliğinde sınıfta kaldı

BM Çocuklara Yardım Örgütü (UNICEF), sanayi ülkelerinde çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliğinin arttığı uyarısında bulundu. Listenin son sıralarında ise İsrail ve Türkiye yer aldı.

UNICEF, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi 41 ülkede çocuklar arasındaki fırsat eşitliğinin incelendiği "Report Card 13-Çocuklar İçin Adalet" adlı raporu New York'ta kamuoyuna tanıttı.
Rapora göre, sanayi ülkelerinde çocuklar arasındaki eşitsizlik giderek artıyor.


Karşılaştırılan ülkeler arasında, çocuklar arasındaki eşitsizliğin en az seviyede olduğu ülke Danimarka oldu. Listenin son sırasında İsrail yer alırken Türkiye, İsrail'in hemen önünde sondan bir önceki sırada yer aldı.


Araştırmanın "yaşam memnuniyeti" bölümünde sonuncu olan Türkiye, "sağlık" bölümünde ise yine sondan bir önce, İsrail'in önünde yer aldı. Araştırmanın yazarları, Türkiye'de çocukların yarısından fazlasının her gün en az bir sağlık sorunundan muzdarip olduğunu belirtti.


Hükümetlere çağrı


Raporu hazırlayan UNICEF'e bağlı araştırma merkezi Innocenti, 2002-2014 yılları arasındaki verilerin değerlendirildiği araştırmada gelir, eğitim, okul başarısı, sağlık ve yaşam memnuniyeti kriterlerini esas aldı.


Araştırmanın sonuçlarına göre, 41 ülkeden 19'unda çocukların yüzde 10'unun ülkedeki ortalama gelirin yarısında da az gelire sahip olan ailelerde büyüyor.


Innocenti Direktörü Sarah Cook, raporun çocukların mutluluğunun sadece bireysel koşullar ve ülkenin ekonomik durumu ile değil, belli başlı siyasi önlemlerle de ilgili olduğuna dikkat çekti. Cook, hükümetleri politikalarında çocukların mutluluğuna daha fazla özen göstermeye çağırdı.


Raporda, çocukların durumunun iyileştirilmesi için yoksul ailelere sosyal yardım yapılması, dezavantajlı konumdaki çocukların eğitim imkânlarının iyileştirilmesi, çocukların sağlıklı bir hayat sürmesi için önlemler alınması ve çocukların bireysel mutluluğunun ciddiye alınması önerileri yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS