Türkiye kültür sanatta sınıfta kaldı

Türkiye kültür sanatta sınıfta kaldı

İKSV'nin raporu Türkiye'deki kültür sanat alanındaki kötü tabloyu gözler önüne serdi. Haziran-Eylül 2016 tarihli araştırmanın sonuçlarına göre toplumun yüzde 49'u hiç sinemaya gitmemiş, yüzde 30'u hiç kitap okumuyor, yüzde 66'sı konser, tiyatro ya da opera gibi herhangi bir etkinliğe katılmamış, yüzde 47'si dergi okumuyor...

16. !f İstanbul için geri sayım başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 'Kültür Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar' başlıklı raporuna göre, Türkiye'de kültür sanat alanında hiçbir etkinliğe katılmayanların oranı yüzde 70.
GfK adlı şirketi haziran-eylül 2016 tarihli araştırmasının sonuçlarına göre, en yüksek katılım 18-24 yaş aralığında ve yüksek gelir grubundan. 'Bilet satın alarak yılda bir veya daha çok etkinliğe giderim' diyenlerin oranı yüzde 20. Ücretsiz etkinliğe katılanların oranı yüzde 10, hiç etkinliğe katılmayanların oranıysa yüzde 70.

Tek etkinlik televizyon izlemek

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre, İPSOS’un 2016’da Türkiye çapında gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını içeren ‘Türkiye’yi Anlama Kılavuzu’na göre ise toplumun yüzde 49’u hiç sinemaya gitmemiş; yüzde 39’u hiç kitap okumuyor; yüzde 66’sı konser, tiyatro ya da opera gibi herhangi bir etkinliğe katılmamış; yüzde 81’i hiçbir enstrüman çalmıyor; yüzde 47’si dergi okumuyor ve yüzde 86’sı bir hobi kursuna hiç gitmemiş. Yüzde 85’lik bir kesimse en sık yapılan etkinliğin televizyon izlemek olduğunu söylüyor. Raporda kültür sanata katılım önündeki engeller arasında önyargıların yanısıra sosyal çevre ve eğitim sisteminden kaynaklı sorunlar ve maddi faktörler sayılıyor. Türkiye’de çocuk, yaşlı ve engelli nüfusun kültürel etkinliklere erişiminin yeterli olmaması katılımın önündeki bir diğer engel. Kültür mekanlarının bu nüfus yapısına yeterince uygun olmadığı belirtiliyor. Büyükşehirlerde trafik sıkıntıları, toplu taşıma eksikliği ve kurumların etkinlikleri duyurmadaki eksiklikleri de katılımı sınırlandırıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS