Türkiye sınırları: 347 kişi girerken, 119 kişi çıkarken yakalandı

Türkiye sınırları: 347 kişi girerken, 119 kişi çıkarken yakalandı

Genelkurmay Başkanlığı paylaştığı bir rakam sınırlardaki hareketliliğin 1 günlük boyutunu ortaya koydu. Buna göre sadece 30 Mart'ta kara birlikleri Suriye sınırında 347 kişiyi, sahil güvenlik ise Ege'de 119 kişiyi yakaladı.

Türkiye ve Avrupa kentlerindeki terör saldırıları Suriye sınırını ve göçmenlerin Avrupa'ya geçiş güzergahlarını kritik hale getirmişti. Türkiye bir yandan Suriye sınırını denetim altında tutmaya çalışırken öte yandan botlarla Yunanistan'a geçmeye çalışanları yakalamaya çalışıyor. Genelkurmay Başkanlığı paylaştığı bir rakam sınırlardaki hareketliliğin boyutunu ortaya koydu. Sadece 30 Mart'ta kara birlikleri Suriye sınırında 347 kişiyi, sahil güvenlik ise Ege'de 119 kişiyi yakaladı.


Milli Savunma Bakanı Yılmaz sınırda incelemede bulundu


Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, "günlük faaliyetlere" ve "arama-kurtarma" çalışmalarına yer verildi. Buna göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birliklerince, Suriye ve Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 347 kişi yakalandı. Yakalanan kişilerden 312'si Suriye'den, 35'i ise Irak'tan ise Türkiye'ye geçme girişiminde bulunduğu sırada güvenlik güçlerince gözaltına alındı.


Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 34 kişi 4 canlı bomba yeleği ile yakalandı


Brüksel bombacısının Türkiye'deki ifadesi ortaya çıktı


Müdahaleler sonucunda, Suriye sınırında 4 bin 300 paket sigara, 5 büyükbaş hayvan, Irak sınırında 12 bin 750 paket sigara, bir binek hayvan, İran sınırında ise 2 bin 900 paket sigara ele geçirildi.


Brüksel'deki intihar saldırganlarının kimliği kesinleşti


Türkiye'den yasa dışı yollarla Suriye ve Yunanistan'a geçmeye teşebbüs eden ise toplam 16 kişi yakalandı.


Türkiye'de bulunmak için yasal gerekleri taşımayan 134 ve Ege Denizi'ndeki kara sularında yakalanan 119 kişi hakkında işlem yapıldı.


Öte yandan, Türk Hava Kuvvetleri, 4 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra etti.


Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye-Suriye deniz yan hududunda 4 bot ve bir mobil radar ile kontrol görevi yaptı. Komutanlık unsurlarınca İzmir ve Çanakkale açıklarında lastik botta bulunan 119 göçmen kurtarıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS