Türkiye tatili başlarına iş açtı!

Türkiye tatili başlarına iş açtı!

İngiltere'de son 50 yılın en uzun süreli demiryolu grevi sürerken, sendika yöneticilerinin Türkiye'de tatil yapması Ada basınında eleştirilere neden oldu.

İngiliz gazetesi Daily Mail, konuya ilişkin haberinde, "İnsanlar demiryolu grevleri nedeniyle işlerine gitmek için savaş verirken, sendika yöneticileri Türkiye'de bronzlaşmış ve rahatlamış fotoğraflarını Facebook'a yükledi" başlığını kullandı.

Gazete, "Binlerce yolcunun grev yüzünden perişan olduğu anlarda, demiryolu sendikası patronlarının tatilin keyfini çıkarırken çektirdikleri kareleri yayımlamaları büyük tepki çekti" ifadesini kullandı.

Demiryolu, Denizyolu ve Ulaşım (RMT) Sendikası Başkanı Sean Hoyle ve genel sekreter yardımcısı Steve Hedley, söz konusu kareleri, hafta başından beri sürdürülen ve Cuma sonlandırılacak grevin başladığı Pazartesi günü sosyal medyada paylaştı.

Daily Mail, Hoyle ve Hedley'nin Didim'de tatil yaptığını belirtti.

The Sun gazetesine konuşan eski bakan Eric Pickles, grevdeki işçilerle dayanışma göstermedikleri için iki sendika yöneticisini sert dille eleştirdi.

Pickles, yolcular çile çekerken "zengin sendika baronlarının" keyif yapmasının adil olmadığını belirtti.

The Sun, 47 yaşındaki Hedley'in yıllık kazancının 76 bin 613 pound (295 bin TL) olduğunu bildirdi. Gazete, 51 yaşındaki Hoyle'un ise 47 bin 483 pound (182 bin TL) kazandığını ifade etti.

İngiltere başbakanı kınamıştı

İngiltere Başbakanı Theresa May'in "şiddetle kınadığı" grev, cuma gecesi yerel saatle 23.59'da son bulacak. İngiltere'deki en uzun süreli demiryolu grevi, 1968 yılında gerçekleşmişti.

İngiltere'nin güney kentleri ile başkent Londra arasında tren seferleri düzenleyen Southern demiryolu şirketinin çalışanları, peron görevlilerinin işten çıkarılmalarına sebep olacak yeni planları protesto etmek üzere beş günlük greve gitti.


Grev nedeniyle ülkenin güneyindeki kentler ile Londra'nın güneyindeki Gatwick Havaalanı'ndan Londra'ya ulaşımlarda aksamalar yaşanıyor.

Greve ilişkin Southern şirketinden yapılan açıklamada, yolcuların grevden en asgari şekilde etkilemesi için çalışıldığı belirtilerek, beş günlük iş bırakma eylemi boyunca tarifeli seferlerin yüzde 60’ının hizmet vereceği ve bazı hatlarda ise tren seferi yapılmayacağı duyuruldu.

Southern çalışanları, tren kapılarının kamera sistemi kullanılarak kondüktörler tarafından idare edilmesi planlarına karşı çıkarak, mevcut halde tren kapılarının açılıp kapanmasını kontrol eden peron çalışanlarının sayısının yeni uygulama çerçevesinde azaltılacağını savunuyor.

Grevi organize eden RMT Sendikası Genel Sekreteri Mick Cash de gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, grev kararıyla güvenlik endişelerine dikkat çekmek istediklerini belirterek, önceliklerinin kardan çok demiryolu güvenliği olduğunu söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS