"Türkiye'de eğitilen 75 savaşçı Suriye'ye girdi" iddiası

"Türkiye'de eğitilen 75 savaşçı Suriye'ye girdi" iddiası

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD'le savaşmak üzere ABD ve koalisyon güçleri tarafından Türkiye'de eğitilen 75 kişilik bir grubun Suriye'nin kuzeyine girdiğini öne sürdü.

AFP'ye konuşan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Rami Abdülrahim, "Türkiye'nin başkentine yakın bir kampta eğitilen 75 yeni savaşçı, Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece Halep vilayetine girdi" dedi.


Abdülrahim, grubun IŞİD hedeflerini vuran ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteği altında silah ve mühimmat taşıyan araçlarla bir konvoy halinde Suriye'ye girdiğini söyledi.


BBC'nin haberine göre; geçen hafta ABD Kongresi'nin karşısına çıkan ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı'nın başındaki General Lloyd Austin, eğit-donat programına katılanlardan yalnızca 4 ya da 5 kişinin Suriye'de IŞİD'e karşı savaştığını söylemişti.


500 milyon dolar ayroldı ama...


ABD, IŞİD'e karşı savaşmak üzere yetiştirmek istediği ve 'ılımlı muhalifler' olarak tanımladığı 5 bin kadar kişi için 500 milyon dolar ayırmıştı.


Eğitimi tamamlayan 54 kişi, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmiş fakat El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi çatışmaya girmiş ve bazıları da kaçırılmıştı.


General Austin, kendisine ABD'nin eğittiği kaç kişinin Suriye'de savaştığı sorusuna "Az bir rakam... 4 veya 5 kişi diyebiliriz" yanıtını verdi.


Generalin konuşması sırasında yanında bulunan Savunma Bakanı Müsteşarı Christine Wormuth, yaklaşık 100 kişinin halihazırda eğitimde olduğunu vurgulayarak, eğitilenlerin sayısının azlığını ise katılanların kimlik incelemesi süreciyle ve militanların Suriye rejimine karşı değil, yalnızca IŞİD'e karşı savaşacak olmasıyla açıkladı.(Hürriyet)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS