Türkiye'de hapishane firarları

Dünyanın pek çok yerinde edebiyata, filmlere konu olan hapishanelerden firar hikayelerinin benzerleri Türkiye'de de yaşandı. Son olarak 6 Mart'ta 6 mahkum Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden kaçtı. Fakat bu firarın şöyle bir ilginç ayrıntısı vardı ki, aynı mahkumlar, 25 Eylül 2013'te Bingöl M Tipi Cezaevi'nden tünel kazarak kaçan 18 kişinin arasındaydı. Türkiye tarihinin en büyük tünel firarı ise 1988'de Metris'te yaşandı; 29 kişi kaçtı. Bugün de bir mahkum getirildiği hastaneden kaçırıldı. İşte Türkiye'deki firarlar...Diyarbakır 5 No'ludan başarısız kaçma girişimi

1987 yılında Diyarbakır Cezaevi'nin çevresinin 6-7 metre derinlikte kazılıp beton dökülmesine rağmen kazılmaya başlanan tünel, 1988 Ekim ayına kadar devam etti. Diyarbakır Cezaevi'nde tünel bitme aşamasına geldiğinde 74 metrenin sonunda, 17 mahkum tünelden ilerledikleri sırada, tünelin çıkışının çökmesi sonucu kaçış girişimleri de sonuçsuz kaldı.

En büyük toplu kaçış Metris Cezaevi'nden
Türkiye'nin en iyi korunan cezaevleri arasında yer alan İstanbul'un Esenler semtinde bulunan Metris Askeri Cezaevi'nde, 1980 darbesi sonrasında birçok siyasi tutuklu bu cezaevinde kaldı. 1988 yılında çeşitli sol örgüt üyelerinden oluşan 29 kişi, tünel kazarak kaçtı. En büyük toplu kaçış eylemi gerçekleşirken, tutukluların, 60 metrelik tünel kazdığı ortaya çıkmıştı.
35 metre tünel kazıp kaçtılar

Dev-Sol ve TİKKO üyesi 18 siyasi tutuklu 1993 yılında, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak, Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.

Firar edemeden yakalandılar
Çankırı Cezaevi'nde, 28 Haziran 1996'da PKK'lıların kaldığı bölümde 40 metrelik tünel ortaya çıktı. Bursa Özel Tip Cezaevi'nde ise, 13 Nisan 1996'da 5 DHKP-C'li, tırnak makasıyla kazdıkları tünelden firar edemeden yakalandı.
İskenderun'dan 28 kişi kaçtı
İskenderun Cezaevi'nde 7 Mart 1997 tarihinde PKK ve MLKP'li mahkumların da aralarında bulunduğu 28 kişi, 54 metrelik tünel kazdıktan sonra kaçtı. 8 ay boyunca tünel kazılan cezaevinden kaçanlardan 16'sı daha sonra yakalandı.
Bayrampaşa'da sonuçsuz kaldı

Yıllarca birçok firara sahne olan Bayrampaşa Cezaevi'nde ise, 1995 yılında 20 metrelik tünelin askerlerce fark edilmesi sonucu mahkumların kaçış planı sonuçsuz kaldı.

Tünelin 6. metresinde fark edildiler

Tünelle cezaevinden kaçma girişimi en son Malatya E Tipi Cezaevi'nde ortaya çıktı. Cezaevinde kalan 24 MKP'linin bulundukları koğuşta tünel kazdıkları ortaya çıktı. 2013 yılının Mart ayında tünel kazmaya başlayan MKP'lilerin, kazdıkları 6 metre uzunluğundaki tünelin yetkililerce fark edilmesi üzerine bir kaçış planı daha sonuçsuz kaldı.

Tünel kazıp Bingöl'den kaçtılar
Türkiye cezaevlerinden tünellerle kaçış yollarını aramak, 1997'den sonra ilk kez Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşandı. Cezaevi'nde bulunan 18 PKK'lı, 25 Eylül 2013'te sabah saatlerinde kazdıkları 70 metrelik tünelden kaçtı.
Aynı mahkumlar Diyarbakır'dan kaçtı
Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden 6 mahkum firar etti. Firari mahkumlar arasında Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumu'ndan 3 yıl önce tünel kazarak firar ettikten sonra yakalananların da yer aldığı öğrenildi. PKK'lıların ya havalandırma tünelini kullanarak ya da dışarıdan da yardım alıp cezaevi duvarından kaçtıkları iddia edildi.
Hastaneden kaçırıldı

İlginç bir kaçış hikayesi de bugün (11 Mart 2016) yaşandı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine jandarma tarafından getirilen mahkum, silahlı kişiler tarafından kaçırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS