Türkiye'den ABD'ye sert tepki

Video: Türkiye'den ABD'ye sert tepki
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu <a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> ile yaşanan 'seyahat uyarısı krizi' ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, "<a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>, ABD'den çok daha güvenli bir ülkedir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile yaşanan 'seyahat uyarısı krizi' ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye, ABD'den çok daha güvenli bir ülkedir" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "TürkiyeABD'den daha az güvenli bir ülke değildir. Hatta Türkiye, ABD'den çok daha güvenli bir ülkedir" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "ABD'nin son seyahat uyarısı gibi, bir müttefike ve olgunluğa yakışmayan gereksiz tavırlarla uğraşmamamız lazım" dedi. 

 Ne olmuştu? 

ABD, yurtdışına seyahat edecek vatandaşlarına, Türkiye’yi, Sudan ve Venezuela gibi güvenlik açısından 3’üncü kategori riskli ülkeler arasında gösterdi ve Türkiye’ye gideceklere “Yeniden düşünün” uyarısı yapmıştı.  Hürriyet gazetesinden Serkan demirtaş'ın haberine göre, bu listede Türkiye; Sudan, Rusya, Venezuela, Pakistan ve Guatemala ile “Gitmeyi tekrar düşünün” başlıklı 3’üncü kategoride yer alıyor. “Seyahat etmeyin” içerikli 4’üncü kategori ise Yemen, Mali, Libya ve Somali gibi iç savaş ya da çatışmaların yaşandığı ülkeleri içeriyor.

Her ülkenin güvenlik durumuyla ilgili ayrı bilgilendirme ve uyarıların yapıldığı ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesinde Türkiye’ye de geniş bir bölüm ayrılıyor. “Terörizm ve keyfi tutuklamalar nedeniyle Türkiye’ye seyahat etmeyi tekrar düşünün. Bazı bölgeler yüksek riskli” denilen uyarıda terör nedeniyle gidilmemesi istenen şehirler ‘Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şirnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkâri ve Bitlis’ olarak gösteriliyor. 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS