Türkiye'nin askeri istihbarat uydusu Göktürk-1 göreve hazırlanıyor

Türkiye'nin askeri istihbarat uydusu Göktürk-1 göreve hazırlanıyor

Türkiye'nin, "coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın herhangi bir bölgesinden yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmesini" sağlayacak askeri istihbarat uydusu Göktürk-1'in faaliyetine geçmesi için son hazırlıklar tamamlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 Uydusu, çevresel testler ile yer kesimine ilişkin yazılım ve donanım birimlerinin entegrasyon faaliyetleriyle göreve hazırlanıyor.


Türk Silahlı Kuvvetleri uzaya çıktı!


Savunma Sanayii Müsteşarlığından alınan bilgilere göre, Göktürk-1 Uydusu'na yönelik olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ Tesisleri'ndeki Türkiye'nin tam kapsamlı ilk ve tek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde yoğun bir çalışma yürütülüyor.


Süleyman Şah Türbesi, Göktürk-2 uydusuyla takibe alındı


Gelinen aşamada uydunun "çevresel testlerine" devam ediliyor. Aynı zamanda, yer kesimine ilişkin yazılım ve donanım birimlerinin entegrasyon faaliyetleri sürdürülüyor.


"Çevresel test" sürecinde, uydu ve uydu bileşenlerinin fırlatıcı ve yörüngedeki çevresel koşullara dayanımı ve müşteri gereksinimlerine olan uygunluğunun gösterilmesi amaçlanıyor. Söz konusu testlerle, uydunun, fırlatılma anından yörüngeye oturtulmasına kadarki süreçte karşılaştığı ortam koşullarının, gerçeğe en yakın şekilde oluşturulması ve bu koşullara maruz kalan uydu ve uydu alt sistemlerinin sorunsuz çalışması için gerekli önlemler alınacak.


İşte Göktürk-2'den ilk görüntüler...


Ayrıca uydu fırlatma sahasındayken ve fırlatıcıya yerleştirildikten sonra oluşabilecek elektromanyetik etkileşimlerin saptanabilmesi ve uydu üzerindeki her bir ekipmanın elektromanyetik açıdan birbiriyle uyum içerisinde çalıştığının doğrulanması amacıyla tam yansımasız (dış ortamdan gelecek RF etkilerinden arındırılmış) alanda elektromanyetik girişim/uyumluluk testleri yapılıyor.


PYD Tel Rıfat'a girmek üzere


Göktürk-1 Uydusu'nun 2016 sonunda Fransız Guyanası'ndan fırlatılması ve yörüngede kabul faaliyetlerinin 2017 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.


Uydu, 12 Mayıs 2015'te Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ne getirildi. Merkezin resmi açılışı da 21 Mayıs 2015'te yapıldı. Görev ömrü 7 yıl olan Göktürk-1 Uydusu bir yörüngesini yaklaşık 90 dakikada tamamlıyor. Ankara’daki yer istasyonundan günde 4 defa uydu ile irtibat kuruluyor ve her bir temas yaklaşık 10 dakika sürüyor.


Uydu görüntü çözünürlüğü, görüntü genişliği, günlük görüntü çekim kapasitesi ve diğer teknik özellikleri dikkate alındığında dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu bir yetenekleri Türkiye'ye kazandıracak. Göktürk-1 Uydusu ile coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilebilecek.


Projeyle, askeri kullanım yanında orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sistemi tedarik edilmiş olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS