Türkiye’nin hatırlanmayan Nobel ödüllü yazarı

Türkiye’nin hatırlanmayan Nobel ödüllü yazarı

Aziz Sancar'ın kimya kategorisinde Nobel'e layık görülmesiyle, Orhan Pamuk'tan sonra Türkiye'den Nobel kazanmış ikinci isim olduğu belirtildi. Ancak bu Sancar, bu topraklardan çıkmış ikinci değil, üçüncü Nobel ödülü sahibi. Nobel alan ilk isim ise, İzmir doğumlu bir Rum olan Yorgo Seferis'ti. Seferis, 1963'te Nobel edebiyat ödülü sahibi olmuştu.

Agos Gazetesi'nden Gözde Kazaz'ın haberine göre, Prof. Dr. Aziz Sancar, bu topraklardan çıkmış ikinci değil, üçüncü Nobel ödülü sahibi.

Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmalarına devam eden Aziz Sancar’ın kimya kategorisinde Nobel ödülüne layık görülmesi Türkiye’de büyük heyecanla karşılandı.

Ödül haberi geldikten sonra Sancar’ın etnik kimliği sosyal medyada en çok tartışılan konular arasında girmiş, ardından medyada çıkan haberlerde "Nobel Ödülü’nü kazanan 2. Türk" başlığıyla, Orhan Pamuk’ta sonra Türkiye’den bir bilim insanının ödül kazanması ayakta alkışlanmıştı. Halbuki bu topraklardan çıkmış bir başka Nobel ödüllü yazar daha var: Yorgo Seferis.

1963 yılında edebiyat dalında Nobel ödülü sahibi olmuş Seferis, İzmirli bir Rum ailesinin oğluydu.

Diplomat ve Nobel ödüllü şair Yorgo Seferis (Georgios Seferiades), 1900 yılında İzmir, Urla’da doğmuştu. Anne ve babasıyla 1914 yılında Atina’ya göç eden Seferis’in ailesinin geri kalanı da mübadele döneminde Yunanistan’a göç etmek zorunda kaldı.

1950’ye kadar memleketi İzmir’e geri dönmeyen Seferis’in, anavatanından ayrı hayatının şiirlerini etkileyen önemli bir unsur olduğu belirtiliyor.

20. yüzyılın en önemli Yunan şairlerinden Seferis, 1963 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünde komite onun ödülü “Hellen dünyasının kültüründen ilhamını alan seçkin ve lirik edebiyatı’ nedeniyle aldığını açıklamıştı.

Yunanistan’daki cunta rejimine muhalif eden isimlerden biri olan Seferis, darbenin devam ettiği 69 yılında BBC’ye bir mülakat vermiş, ‘bu anomali son bulmalı’ sözleriyle öne çıkan söyleşi hem uluslararası basında hem de Atina’da büyük yankı uyandırmıştı.

Seferis, cunta rejiminin sona erdiğini göremeden, 1972 yılında hayatını kaybetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS