Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere yardımı belgelendi

Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere yardımı belgelendi

Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere silah yardımı yaptığı yönündeki iddialar Birleşmiş Milletler ve TÜİK'e ait belgelerde gün yüzüne çıktı.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, hükümetin Suriyeli direnişçilere silah sağlamadığı yönündeki açıklamalarına rağmen BM ve TÜİK'e ait belgeler, gerçeğin öyle olmadığını ortaya koydu.

Buna göre, Birleşmiş Milletler, dünyada gerçekleşen tüm ithalat-ihracat faaliyetlerini istatistik departmanına bağlı mal ticareti veritabanına yüklüyor. Ve bilgileri web sitesi üzerinden kamuoyuna açıklıyorlar.

Ve açıklanan o raporlarda, 2013'ün Haziran'ından beri Türkiye'den Suriye'ye 47 ton silah ve mühimmat gönderildiği ortaya çıkıyor.

Buna göre Haziran ayında Türkiye'den Suriye'ye 9303 kodlu silah cinsinden 3.6 ton, Temmuz'da 4.4 ton, Ağustos'ta 10 ton, Eylül ayında ise Suriye'ye giden silah miktarı 29 ton.

Habere göre, bu bilgilere Türkiye İstatistik Kurumu'nun web sitesindeki raporlamalardan da ulaşılıyor. Yani TÜİK'e göre de Türkiye'den Suriyeli muhaliflere silah sevkiyatı yapılmış.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS