Türk’ün Ateşle İmtihanı’nda bu hafta: Mustafa Kemal tarih sahnesine çıkıyor

Türk’ün Ateşle İmtihanı’nda bu hafta: Mustafa Kemal tarih sahnesine çıkıyor
Mustafa Kemal, Erzurum Kongresi'nde

Taha Akyol’un hazırladığı 12 bölümden oluşan “Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922” belgeselinin 2. bölümü 15 Eylül Cuma günü 21.00’de yayınlanacak.

Mondros Mütarekesi’ni takiben başkent İstanbul ile Anadolu’nun İtilaf Devletleri ve Yunan askerlerince işgaline karşı, Milli Mücadelenin zafere ulaştığı 1921-1922 yıllarını anlatan belgesel, Türk’ün Ateşle İmtihanı’nın perde arkasını, çok bilinmeyen siyasi yönlerini, kavgalarını ve kahramanlarını CNN TÜRK ekranına getiriyor.


Bu Cuma günü yayınlanacak ikinci bölümde Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkım ve Mustafa Kemal’in tarih sahnesine çıkışı anlatılıyor: İngiltere’de Türk düşmanı Gladstone’un başbakan olmasının Osmanlı’nın dış politikasını altüst etmesi, Sultan Abdülhamit’in iktisadi nüfuz sahaları arayan Almanya’ya yaklaşması, İngiltere-Fransa ve Rusya, Almanya’ya karşı ittifak yaparken imparatorluğun ordunun modernizasyonu işini Almanlara vermesi, Almanya ile imzalanan gizli ittifak anlaşması ertesinde Enver Paşa’nın gizli emriyle savaşa dahil olunması, Mondros Mütarekesi’nin ardından Anadolu’da işgaller başlarken Mustafa Kemal’in tarih sahnesine çıkması…Fotoğrafta Milli Ordu'nun başarısı için dua eden Fevzi Çakmak, ordu komutanları ve din adamları görülüyor.


Müziklerini Onur T. Yıldırım’ın bestelediği, kurgu yönetmenliğini Aytül Tekin’in, yardımcı yönetmenliğini Burak Örnek’in yaptığı belgesel için detaylı bir arşiv taraması yapıldı. Türk’ün Ateşle İmtihanı’nda Türkiye’de ilk kez yayınlanacak görüntüler, fotoğraf ve belgeler de bulunuyor. Paris’te Sevr’e imza atan Türk delegasyonunun imza salonundaki görüntü ve fotoğrafları bunlardan belki de en ilginci.


ABD Başkanı Woodrow Wilson’un senatoya manda ile ilgili rapor vermesi amacıyla Türkiye’ye yolladığı General James G. Harbord’un Türkiye ve Ermenistan’a yaptığı gezinin, Erzurum’da Kazım Karabekir’i ziyaret edişinin görüntüleri de belgeselde ilk kez yayınlanacak görüntüler arasında. Mustafa Kemal Paşa’nın isteğiyle Türkiye’yi İbrahim Tali (Öngören) Bey’in başkanlığında bir heyetin temsil ettiği, Enver Paşa’nın da katılıp bir bildiri sunduğu Bakü Doğu Halkları Kurultayı’nın görüntüleri de belgesel için yurtdışından getirilip Türkiye arşivlerine giren görüntüler arasında.


Taha Akyol’un CNN TÜRK’te hazırladığı belgeseller bir tarih dizisi oluşturuyor. Balkan Savaşı’nın 100. yıldönümünde, “Rumeli’ye Elveda”, Birinci Dünya Savaşı ve Ermeni tehcirinin 100. yılında “1914-1915”, Lozan Antlaşması’nın 90. yıldönümünde “Bilinmeyen Lozan” belgesel dizilerini yayınlayan CNN TÜRK’te “1919-1920 & Anadolu’da İşgal ve Kurtuluş” belgeseliyle Milli Mücadele’nin örgütlenme dönemi anlatılmıştı. Türk’ün Ateşle İmtihanı belgeseliyle birlikte; Balkan Savaşı’yla başlayıp Türk ordusunun İzmir’e girişiyle sona eren, Osmanlı’nın felaket ve Türkiye’nin kuruluş yılları olan 1912-1922 sürecinin, başka bir deyişle “On Yıllık Savaş” döneminin tamamı anlatılmış oluyor. Bu belgesellerin her biri, yayınlandıktan sonra kitap olarak da yayınlanmıştı.Garp Cephesi komutanlarından İzzettin Çalışlar yerel rehberlerle bir gözlem sırasında, 1921

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS