"Tutuklama kararına yarın itiraz edeceğiz"

"Tutuklama kararına yarın itiraz edeceğiz"

"Tutuklama kararına yarın itiraz edeceğiz"

İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı ve tutuklanan Genel Başkan Doğu Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz, tutuklama kararına yarın itiraz edeceklerini bildirdi.

Cengiz, Perinçek'in tutuklanmasından sonra Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, operasyondan 10 gün önce soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) yaptıkları başvuruda, bugünkü durumu tanımladıklarını ve bu operasyonu öngördüklerini kaydetti.
 
Başvuruda, belgeleriyle böyle bir operasyonun planlandığını yetkili makamlara ilettiklerini belirten Cengiz, "Şimdi bugün tutuklamaya ilişkin talepler görüşülürken, mahkemeye de ifade ettiğim gibi Doğu Perinçek ve İP bir markadır. Neyin markasıdır? Çetelere, gladyoya, süper NATO'ya, karanlık örgütlenmelere karşı mücadelenin markasıdır" dedi.
 
Cengiz, "Şimdi siz getireceksiniz, bu karanlık çetelere karşı, komplolara karşı, Susurluklar'a karşı kontrgerillalara karşı yaşamı boyunca mücadele etmiş ve bunun simgesi haline gelmiş Doğu Perinçek'i bir gladyo örgütlenmesinin içine, hem de başına geçireceksiniz. Buna kargalar bile güler" şeklinde konuştu.
 
Gerek Doğu Perinçek'in, gerek tutuklanan diğer 3 kişinin sorguları boyunca nihai hedefin Silahlı Kuvvetler olduğunu gördüklerini savunan Cengiz, "Bir engizisyon yargılamasıyla karşı karşıya kaldık" diye konuştu.
 
Bu durumu, milletin huzurunda protesto ettiklerini söyleyen Cengiz, "Bu adaletsizliğin, bu haksızlığın en kısa zamanda düzeltileceğine inanıyoruz. Yarın da tutuklamalara itiraz edeceğiz" dedi.
 
"Perinçek hakkındaki tek kanıt bir kişinin verdiği ifade" 
 
Cengiz, Doğu Perinçek'in ne ile suçlandığına ilişkin soru üzerine, Perinçek hakkındaki tek kanıtın, 2001 yılında "Tuncay Güney" isimli bir kişinin verdiği ifade olduğunu söyledi.
 
"Bu kişinin provokatör olduğunu, CIA tarafından devşirildiğini, halen yurtdışında 'Haham' olarak yaşadığını" ifade eden Cengiz, Perinçek'in sadece bu ifadeye dayanılarak "Ergenekon Örgütü"nün üst düzeyyöneticisi olmakla suçlandığını öne sürdü.
 
Cengiz, Güney'in, bu ay Adıyaman'da yayımlanan bir yerel gazeteye gönderdiği yazıda, söz konusu ifadelerin doğru olmadığını, işkence altında verdiğini anlattığını belirtti.
 
Bu ifadelere ilişkin 2001 yılında açılan soruşturmanın DGM Savcılığı'nca takipsizlik kararıyla sonuçlandığını hatırlatan Cengiz, "Şimdi devran dönmüştür. AKP'nin kapatılması istemiyle dava açılması üzerine bir rövanş oynanmak istenmektedir. Bu rövanşın bir parçası olarak da tekrar, gerçek dışı olduğu İstanbul DGM Savcılığı'nca bir kararla saptanan bu evrak gündeme getirilmektedir" dedi.
 
İP'in Ankara'daki genel merkezi ile İstanbul'daki il binasında yapılan aramalarda el konulan belgelerin değişik nedenlerle değişik resmi makamlara sunulduğunu belirten Cengiz, Ulusal Kanal'ın da 5 yıllık yayın kasetlerinin alındığını da ifade etti.
 
Cengiz, "Dolayısıyla burada psikolojik bir savaş yürütülmektedir. Öyle ortada belge ve bilgi yoktur. Yurtseverlere, vatanseverlere, özellikle TSK'ya karşı bir tertiple karşı karşıyayız" diye konuştu.
 
Doğu Perinçek'in 2 Şubat'tan beri telefonlarının dinlendiğini ve bunların soruşturmada kanıt olarak kullanıldığını belirten Cengiz, Perinçek'in de "Bütün telefon konuşmalarının altına imza atıyorum ve iftihar ediyorum" dediğini anlattı.
 
Doğu Perinçek hakkında, daha önce de 1999 yılında sahte olarak düzenlenen belgeler nedeniyle tutuklama kararı alındığını belirten Cengiz, daha sonra söz konusu belgelerin sahteliğinin ortaya çıktığınıs öyledi.
 
Cengiz, yine benzer belgelerle ifade alınmaya kalkışıldığını savunarak, "Biz bu filmi gördük arkadaşlar. Aynı filmi tekrar çevirmeye çalışmaktalar ama hüsrana uğrayacaklardır" dedi.
 
Doğu Perinçek tutuklandı
 
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan, aralarında İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in de bulunduğu 4 kişi bugün tutuklandı. Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu ise serbest bırakıldı.